Booooooom. Kolekcja Fundacji Dell'Arte


10.01.2020 - 01.03.2020

O czym opowiadają nam dzisiaj obrazy tworzone na naszych oczach? I dlaczego malarstwo nowej generacji malarek i malarzy z Krakowa jest takie fascynujące?

W Kolekcji Fundacji Dell’Arte znajdują się aktualnie dzieła Dawida Czycza, Karoliny Jabłońskiej, Agaty Kus, Karola Palczaka i Konrada Żukowskiego, czyli malarek i malarzy urodzonych około 1990 roku, którzy studiowali na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i mają już na swoim koncie sukcesy artystyczne, nagrody i wyróżnienia. Jest to generacja, która o czasach PRL-u może mieć co najwyżej mgliste wspomnienia lub znać je wyłącznie z opowiadań rodziców i dziadków. Również czasy polskiej transformacji ustrojowej lat 90-tych i milenijnych nie miały na ich twórczość decydującego wpływu. Jest to generacja, która opowiada nam w swoich obrazach przede wszystkim  o współczesności i o Polsce w zglobalizowanej rzeczywistości. Zeitgeist i lifestyle dnia dzisiejszego. Wszyscy opowiadają w oryginalny i właściwy tylko dla siebie sposób. I wszyscy malują obrazy figuratywne, emocjonalne i piękne.

W dzisiejszych czasach nadmiaru informacji, migającej fotografii cyfrowej i ledowych instastories, wybór figuratywnego języka obrazowania wydaje się naturalny dla współczesnego malarstwa. Każdy chce opowiedzieć swoją historię. Forma może być realistyczna lub tworzyć rzeczywistość całkowicie na nowo. A opowieść o współczesnym świecie jest przede wszystkim wyrażeniem emocji, stanów duchowych i przeżyć. Bardziej uchwyceniem momentu w jego uniwersalnej powtarzalności, niż narracją próbującą dać nam jednoznaczne odpowiedzi na jakiekolwiek pytania. Prawdą o naszych czasach, która nie stara się proponować żadnych rozwiązań. Raczej sygnalizuje problemy i zagrożenia. Czasami malarstwo mówi też o przyjemnościach życia i potrafi być niezwykle zabawne.

I jest to figuracja par excellence malarska, która wymaga najwyższych umiejętności warsztatowych. Jeżeli nasz świat zrobił się trochę straszny, to przynajmniej powinien pięknie wyglądać. I ma też w sobie coraz więcej światła. Żyjemy przecież w czasach ledowego baroku i płonącego ognia - dr Mariusz Horanin, Dyrektor artystyczny Galerii Śladowski i Fundacji Dell’Arte

(materiały prasowe)

Galeria Śladowski
+48 503 456 444

Stefana Batorego 2

Kraków

10.01.2020 - 01.03.2020