Powiedzenie „blue ocean theory" było prywatnym żartem między artystką a jej partnerem. Ten wywodzący się z marketingu termin, który oznacza kreowanie niezagospodarowanej przestrzeni rynkowej, stał się częścią ich żartobliwego, wspólnego języka. Pozbawiony pierwotnego znaczenia, używany był do oceny niemal wszystkiego: od jedzenia po ludzkie zachowania. W 2021 roku partner Maryny zmarł nagle – w ciągu miesięcy, a teraz lat, które upłynęły od jego śmierci, artystka renegocjuje własne życie i to, co oznacza doświadczenie tak głębokiej straty.
Żałoba jest fizycznym odczuciem. Boli i przytłacza. Zajmuje ciało w nieoczekiwany i nieunikniony sposób. Wystawa, składająca się z dwóch części, przedstawia najbardziej osobiste prace, jakie Tomaszewska stworzyła do tej pory, także najbardziej wyczerpujące fizycznie. To, czego doświadczysz w przestrzeni Stroboskopu, jest materialną manifestacją trwającego rok procesu pojmowania tego, co się stało. Natomiast w niedalekiej odległości od galerii, na podwórku sąsiedniego domu, wiszą tkaniny pokryte surowymi rysunkami. Są to żałosne gesty mówiące o aspektach straty, które nie zawsze są poruszane publicznie: zaprzeczenia, smutku, izolacji, strachu, samotności i gniewu. „Blue Ocean Theory" jest świadectwem okrucieństwa i ciężaru żałoby, a także konieczności życia po śmierci najbliższej osoby.
Maryna Tomaszewska to artystka interdyscyplinarna, autorka art booków, instalacji, wideo i performansów, redaktorka naczelna „Periodyka Najgorszego”. Prowadzi Pracownię Tekstu Eksperymentalnego na Wydziale Sztuki Mediów ASP Warszawie. W swojej działalności łączy misję edukacyjną z praktyką artystyczną. Interesują ją zagadnienia związane z tekstem w polu sztuki, mechanizmami władzy oraz feminizmem. Brała udział w wystawach m.in. w: BWA Wrocław, BWA Zielona Góra, CSW Zamek Ujazdowski, OOF Gallery, Golden Thread Gallery (Belfast), Villa Tokyo oraz uczestniczyła w targach NY Art Book Fair (MoMA PS1), LA Art Book Fair (MoCA). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu dla wybitnych młodych artystek Młoda Polska. Jej art booki są w kolekcjach m. in. MoMA, SFMOMA, Metropolitan Museum of Art, TATE, Victoria and Albert Museum.