Jan Wołek (ur. w 1954 roku w Warszawie) jest artystą utalentowanym, wszechstronnym, interdyscyplinarnym. Artysta estradowy, kompozytor, twórca programów telewizyjnych; malarz, poeta, pisarz, pieśniarz i karykaturzysta - o świecie opowiada na różne sposoby: za pomocą obrazu, słowa i piosenki. Odżegnuje się jednak od wskazania, który z tych środków wyrazu jest mu najbliższy.
W latach 70. aktywnie uczestniczył w studenckim życiu kulturalnym - laureat nagród kilkunastu festiwali, w tym dwukrotny zwycięzca Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie; wielokrotny uczestnik i laureat Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej FAMA.
Twórca ok. 3000 piosenek, które pisał i komponował m.in. dla Lory Szafran, Andrzeja Poniedzielskiego, Mariana Opani, Katarzyny Groniec, Alicji Majewskiej i wielu innych artystów. Autor kilku książek, jak Moment z jednej całości, Cygaro dla potrzeb filmu.
Jako artysta malarz był uczestnikiem wielu plenerów i wystaw zbiorowych. Jest autorem wystaw indywidualnych, np. w Warszawie, Poznaniu, Lublinie, Bielsku Białej, Kielcach, Sopocie, Stuttgarcie, Berlinie, Irkucku, Tokio, Chicago, Toronto, Montrealu, Lwowie, Krzemieńcu, Grodnie, Ałmaty oraz Biszkeku. W 2017 roku wystawę malarstwa Jana Wołka pt. „Oczywiście” prezentowała Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie.
Mieszka w Warszawie i w Kazimierzu nad Wisłą gdzie prowadzi autorską galerię.
Laureat licznych nagród, w tym Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Polonia Restituta (2000) oraz Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2005).
Ma 70 lat i żartuje, że nadal nie wie, kim chciałby być. Dziś bardziej niż twórczością estradową zajmuje się malarstwem. Jak podkreśla: „Świat potrzebuje newsów, rewolucji, wydarzeń, a subtelne szarości między nimi są postrzegane jak nieciekawa magma. A ja maluję po bożemu. To właśnie wśród tych szarości zaczyna się dla mnie zabawa”
Prowadzenie benefisu Artur Andrus