Bartoszewski. Dlaczego nie ja?


05.03.2022 - 10.04.2022

Ktoś to przecież powinien zrobić.
Ktoś powinien reagować.
Ktoś powinien się przeciwstawić.
Ktoś powinien protestować.
I ja sobie też zadawałem takie pytania. I znajdowałem odpowiedź:
Jeżeli ktoś, to dlaczego nie ja?

W Muzeum Pana Tadeusza w setną rocznicę urodzin Władysława Bartoszewskiego prezentujemy obiekty, które przekazał Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich, a które nie znalazły się w przestrzeni wystawy stałej „Misja: Polska” – odznaczenia, pamiątki, wycinki prasowe, listy, teksty wykładów, a także kalendarze, notatki osobiste oraz zapiski odsłaniające warsztat pracy historyka, publicysty i polityka.

Ekspozycji w salach „Wolność” i „Powidoki” towarzyszyć będzie multimedialny pokaz prywatnych i mniej oficjalnych fotografii z okresu całego życia Władysława Bartoszewskiego. Dodatkowo wyświetlimy fragmenty filmu Witolda Beresia „Droga”. Zaprezentujemy również grę „Warto! Z Bartoszewskim przez Polskę i Niemcy” dostępną jako aplikacja multimedialna w przestrzeni ekspozycji.

W ramach programu wydarzeń towarzyszących wystawie 4 marca 2022 o godzinie 17.00 zapraszamy na transmitowane online sympozjum pt. „Bartoszewski. Inicjator nowych idei”, którego organizatorami są Muzeum Pana Tadeusza i Fundacja Konrada Adenauera.

Władysław Bartoszewski (19 lutego 1922–24 kwietnia 2015) – więzień Auschwitz, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik powstania warszawskiego, historyk i pisarz. W wolnej Polsce rzecznik pojednania, minister, senator, sekretarz stanu, mistrz ciętej riposty. Nie bał się iść pod prąd, szukał porozumienia ponad podziałami historycznymi i politycznymi. Pracował i działał do ostatniego dnia życia, zgodnie ze swoim mottem: „Dlaczego nie ja?”. Jego publikacje, wywiady, wspomnienia stały się ważną częścią narracji o historii Polski. Po wojnie jako jeden z pierwszych zajął się dokumentowaniem zbrodni hitlerowskich, dziejami Polskiego Państwa Podziemnego oraz Rady Pomocy Żydom „Żegota”. Od lat 60. XX wieku angażował się na rzecz pojednania polsko-niemieckiego i dialogu polsko-żydowskiego. Był świadkiem i uczestnikiem najtragiczniejszych wydarzeń minionego wieku. Mimo tych doświadczeń nie tracił optymizmu ani poczucia humoru.

 

Kuratorka wystawy: dr Małgorzata Preisner-Stokłosa

Muzeum Pana Tadeusza Ossolineum
71 75 50 600

Kamienica Pod Złotym Słońcem Rynek 6

50-106 Wrocław

05.03.2022 - 10.04.2022

wernisaż

04.03.2022

17:00