Bartłomiej Belniak. Mniej więcej naprawdę


26.05.2020 - 31.08.2020

Od 26 maja 2020 roku w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego można oglądać wystawę pt. „Bartłomiej Belniak. Mniej więcej naprawdę”. Indywidualna wystawa prac Bartłomieja Belniaka prezentuje wybór rysunków, karykatur i plakatów pochodzących ze zbiorów Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego oraz z kolekcji prywatnych i archiwum artysty. 

W artystycznej działalności Belniaka można odnaleźć odwołania do najlepszych osiągnięć karykatury jako gatunku sztuki. Jego pewna kreska i wypełnianie często intensywnymi kolorami wybranych przestrzeni w kompozycji rysunku to środki, które zapewniają mu rozpoznawalność. W ten sposób buduje karykatury lub portrety bohaterów różnorodnych scen: literackiej i muzycznej, gdzie odkrywa przed odbiorcami swoje zainteresowania i pasje, a także – historycznej i politycznej, gdzie umiejętnie, w klasyczny dla karykatury sposób, wydobywa rozpoznawalne dla danej osoby cechy. Jest bacznym obserwatorem zachowań, wyglądu, prezentowanych przez sportretowanych bohaterów społecznych idei i politycznych poglądów. Jest rysownikiem-satyrykiem, który często posługuje się grą słów oraz żartobliwymi zestawieniami, których źródłem jest wieloznaczność pojęć.

Na wystawie znalazły się karykatury portretowe polityków i ludzi kultury, jak również rysunki satyryczne komentujące aktualne wydarzenia. Ciekawy element wystawy stanowią także realizacje o tematyce fantastycznej, które przeniosą widzów w inną, surrealistyczną rzeczywistość. 

Ekspozycji towarzyszy dwujęzyczny, polsko-angielski katalog zawierający reprodukcje wybranych prac artysty.

Muzeum Karykatury
(+48 22) 827 88 95<BR>Fax: (+48 22) 827 88 95

Kozia 11

00-070 Warszawa

26.05.2020 - 31.08.2020