Bartek Krężołek – Mute


10.10.2020 - 06.11.2020

Dorośli mówili, że to nieszczęście. Był duży, prawie tak duży jak dorosły, ale podobno był dzieckiem. Jego brat bliźniak był zupełnie normalny i niepodobny do niego. On całymi dniami siedział na ławce przed domem tak, żeby widzieć podwórko. Swoimi rozbieganymi oczami mógł dosięgnąć wzrokiem każdego zakamarka. Kiwał się i wykrzywiał usta w dziwnym bezzębnym uśmiechu, miał powykręcane ręce, a z nóg zwisały mu bezwładnie brzydkie, brązowe, skórzane kapcie. Czasami jęczał lub charczał, wtedy baliśmy się, że wstanie lub przypełznie do nas. Dosięgnie nas swoim nieszczęściem.


Za blaszanym śmietnikiem nie mógł nas zobaczyć. Tam była nasza baza, ale to nie trwało długo. Pewnego dnia odkryliśmy za śmietnikiem konającego potwora. Był opuchnięty i pulsował, dotykaliśmy go długimi patykami, żeby nas nie zaatakował. Miał nastroszone mokre futro, pod którym było widać siną wilgotną skórę. Bardzo długo pulsował. A potem przestał, skurczył się i zamienił w kota. Jego zapach unosił się wszędzie. Nie dało się już bawić za śmietnikiem. Wszystkie babki i mlecze, które rosły wokół jego ciała, stały się przeklęte. Przeklęta była też piwnica. Ciemna i podobnie nawilgła jak potwór. Mieszkały tam duchy, mordercy oraz ich ofiary. W tej naszej piwnicy czaiło się całe zło świata. A dorośli trzymali tam ziemniaki.
Niezmiennie lękam się ciemnego lasu i drogi..
.
Baret Krezolek


Ciii... Wstrzymaj oddech. Nasłuchuj. Wyłącz dźwięk. Ile razy zdarzyło ci się tak zatrzymać? Trzask złamanej gałązki pod butem podczas wędrówki przez las. Ostrożnie. Nasłuchuj. Wyzwala skojarzenia? Jakiś nieokreślony strach?
Strach zmienia się z wiekiem. Dotyczy każdego. Najbardziej dotyczy najmłodszych. Czasem muszą usłyszeć: „nie bój się". Dorosłość jest odporniejsza. Ciemny las, opuszczony strych, zasypianie przy włączonym świetle. Bezpieczeństwo. To było przecież tak dawno temu. Strach dotyczy każdego. Czego się boisz od zawsze, od dziecka? I kto ci dziś powie, że nie masz się czego bać?

Kuratorka — Joanna Kinowska

Bart Krezolek (Bartłomiej Krężołek) (ur. 1977 w Krakowie) – studiował finanse przedsiębiorstw na uniwersytetach w Polsce i Wielkiej Brytanii. Po latach pracy w branży finansowej zaczął fotografować profesjonalnie. Obecnie studiuje w Instytucie Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Realizuje się artystycznie przede wszystkim w fotografii, choć eksploruje także inne formy sztuk wizualnych.

Galeria Fotografii Ratusz
84 639 21 69

Rynek Wielki 13

22-400 Zamość

10.10.2020 - 06.11.2020