Wystawa Zuzanny Srebrnej Axis Mundi jest czwartą ekspozycją z cyklu prezentacji młodych twórców {Project Room} 22/23, w ramach którego dostają szansę zrealizowania indywidualnej wystawy w jednej z najważniejszych instytucji sztuki współczesnej w Polsce.
Axis mundi to projekt, w którym Zuzanna Srebrna łączy praktykę scenograficzną, rzeźbiarską i instalacyjną. Buduje przestrzeń z surowców naturalnych, światła i dźwięku, przestrzeń spotkania z drugim człowiekiem, naturą i samym sobą. Przestrzeń niesie w sobie motyw kontemplacyjny, jest świątynią, a stworzona atmosfera otwiera ciało i umysł. W formie jaskini czy kokonu wracamy do pierwotnej aktywności zabawy i oddechu. Prace Zuzanny Srebrnej to mikrokosmosy, w których poprzez obecność powracamy do samych siebie. Axis mundi, idea środka świata, to tytuł który bezpośrednio przekierowuje naszą uwagę na czasoprzestrzeń. Czym jest trwanie w czasie w przestrzeni? Kiedy możemy mówić o trwaniu w czasie? Czy tylko kiedy w przestrzeni jest człowiek? Kosmiczną oś idea środka używano do spotkania z przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Jaka jest współczesna forma Axis mundi, co systematyzuje indywidualne centrum świata dzisiaj?
Zuzanna Srebrna, działa na pograniczu scenografii, rzeźby, instalacji. Stworzyła scenografię i kostiumy do ponad 30-tu spektakli, nagradzanych i przedstawianych na festiwalach w Europie i Azji. Jest projektantką wystaw oraz instalacji, eksperymentuje z przestrzenią używając skali mikro i makro. Pretekstem jest ciało ludzkie, działania performatywne, miasto jako żywy organizm.
Pracą w zastanej architekturze, teatrach lalkowych, dramatycznych i operowych eksploruje znaczenie obiektu, lalki, aktora, kostiumu, rekwizytu i multimediów. Angażuje publiczność, która jest częścią organizowanej przestrzeni. Widz zapraszany do wnętrza formy przekracza granicę scena/widownia, odczuwa przestrzeń wszystkimi zmysłami.
W swoich działaniach zwraca uwagę na wartość poszukiwania formy, komunikację pozawerbalną, siłę wyobraźni, interpretację znaczeń oraz doświadczenie metafizyczne. Zajmuje się poszukiwaniem formy pomiędzy życiem a śmiercią, wyobrażeniami o realności, ale i rolą artysty jako mediatora pomiędzy tymi światami. Prezentowana wystawa jest częścią pracy doktorskiej
W ramach cyklu Project Room 2022/2023 mogliśmy oglądać wystawę Konrada Dobruckiego, Daniela Dąbrowskiego oraz Jagody Stączek. Przed nami wystawy Kolektywu Tarta oraz Agaty Żołądź-Yolik Nal.
Po zakończeniu wszystkich prezentacji jury wybierze najciekawszą wystawę, której autor/ka otrzyma dodatkową nagrodę 20 000 zł netto. Swoją ulubioną wystawę wybierze także publiczność. Jej autor lub autorka również otrzyma 20 000 zł netto.