Aukcja publikacji „Estampe de Crozat” z XVIII wieku


30.10.2019 - 30.10.2019

Grafika Artystyczna. Sztuka Dawna
Aukcja sztuki w Desie Unicum
godz. 19:00

Można powiedzieć, że to pierwsza w dziejach ilustrowana historia sztuki. Publikacja „Estampe de Crozat” z XVIII wieku zawierała ilustracje przedstawiające najważniejsze obrazy wraz z ich opisami. Nad publikacją pracowali najwybitniejsi graficy, a jej stworzenie było ogromnym przedsięwzięciem. Książka została wydana dzięki staraniom Pierre’a Crozata, francuskiego finansisty i kolekcjonera sztuki, jednego z najbogatszych ludzi we Francji w czasach Ludwika XIV. Dwa tomy „Estampe de Crozat” zobaczyć można na wystawie „Grafika Artystyczna. Sztuka Dawna” w DESA Unicum, a 30 października wylicytować na aukcji. Ich wartość szacuje się na 60 tysięcy złotych. 

Pierre Crozat stworzył jedną z największych kolekcji dzieł sztuki w XVIII-wiecznej Francji. Znajdowały się w niej obrazy najlepszych malarzy m.in. Rembrandta, Rafaela, Rubensa czy Tycjana. Oprócz płócien w jego zbiorach znalazła się licząca około 20 tysięcy tomów biblioteka. Crozat, zanim został skarbnikiem króla Ludwika XV, działał jako agent i negocjator Filipa II Orleańskiego w sprawie zakupu od włoskiej rodziny Odescalchi kolekcji sztuki, która wcześniej należała do królowej Krystyny Szwedzkiej. To właśnie dzięki jego zamiłowaniu do sztuki i wiedzy, jaką posiadał w tym zakresie, wydano dwutomowy katalog zawierający najcenniejsze dzieła zgromadzone we francuskich kolekcjach. Prezentowane w DESA Unicum wydanie zakupione zostało w latach 1764-1766 w Paryżu. Następnie trafiło do zbioru Ossolińskich w Wiedniu, a ostatnio znajdowało się w kolekcji prywatnej w Warszawie. Publikacja, której wartość szacowana jest nawet na 60 tysięcy złotych, prezentowana jest do 30 października.

Wyjątkową okazją dla koneserów jest również cykl litografii z 1820 roku autorstwa Aleksandra Orłowskiego, polskiego rysownika, malarza i grafika. Artysta był niezwykle popularny w carskiej Rosji. To właśnie on kojarzony jest z początkami litografii w tym kraju. Pierwsza rosyjska praca w tej technice powstała zaledwie cztery lata wcześniej. Litografie z 1820 roku przysporzyły artyście popularności. Jego prace kopiowano m.in. na Wyspach Brytyjskich, a on sam musiał walczyć o ochronę praw autorskich. Aleksander Orłowski był uczniem Marcello Bacciarelliego, nadwornego malarza Stanisława Augusta Poniatowskiego, uznawanego przez historyków sztuki za prekursora narodowej szkoły malarstwa polskiego. Orłowski brał udział w Powstaniu Kościuszkowskim i to właśnie wydarzenia z  tego okresu przedstawiał w swoich pracach. W późniejszych latach był nadwornym rysownikiem-batalistą księcia Konstantego. W 1809 roku za obraz „Biwak kozaków” uzyskał tytuł akademika Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Tematy jego dzieł są różnorodne. To m.in. sceny batalistyczne, wschodni jeźdźcy, sceny rodzajowe z życia wsi i miast, karykatury, portrety czy pejzaże. W pracach artysty można dostrzec elementy malarstwa Rembrandta, którym się inspirował. Na wystawie w DESA Unicum zobaczyć będzie można 7 litografii autorstwa Orłowskiego oraz trzy karty tytułowe. Całość wyceniona jest na 80 tys. zł. 

 


 

DESA Unicum - Galeria
22 613 66 00

ul. Piękna 1A

00-477 Warszawa

30.10.2019 - 30.10.2019