Skąd bierze się sztuka i po co jest? albo też czemu służy i kiedy się zaczyna? ale także czyja jest, do kogo należy? Tak jak i pomysł i przeprowadzenie procesu. Autorstwo, doradztwo, rola nauczyciela. Temat jako aspekt, który determinuje wolność wyrazu… Wszystkie te pytania przynależą i nie przynależą do pracy Last minute / world magical mayhem Artura Malewskiego. Malewski kontestuje wartości, kopie w podstawy kolumny, prowokuje ale także tworzy wchodząc w rolę artysty. Ceni jakość i wykonanie, zaskakuje spostrzegawczością i szczegółem dążąc do wywołania obiektem odwróconej hierofanii.
Jak się tworzą rzeczy?
Malewski dostał od żony w prezencie szkicownik. Normalnie nie korzysta. Jednak skusił się i podczas pracy jako wykładowca, dając część swojego mózgu, kreatywności i doświadczenia studentom, jakąś inną jego część zaangażował w rysowanie w tym szkicowniku. Powstały rysunki takie jak tytułowy "world magical mayhem". Idea wystawy została powzięta spontanicznie i niejako „Last Minute”, rysunek "world magical mayhem" stał się wyzwalaczem oraz szkicem do uprzestrzennienia. Ze szkicownika nauczyciela rzeźby wywołane zostały formy, które zmaterializowały się w przestrzeni Galerii STAR.
[tekst: Zimnoch&Kleszczewski]
Artur Malewski (ur. 29 maja 1975 w Tomaszowie Mazowieckim) to czołowy przedstawiciel współczesnej sztuki wizualnej w Polsce. Jego twórczość obejmuje rzeźby, instalacje, obiekty, filmy wideo oraz akcje artystyczne, w których łączy absurd, czarny humor, elementy grozy oraz kulturową wyobraźnię. Artysta porusza tematy tożsamości, płci, seksualności, okultyzmu oraz relacji człowieka z naturą, badając granice między człowiekiem a zwierzęciem.
Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i doktor sztuk plastycznych na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jest wykładowcą w Akademii Sztuki w Szczecinie oraz nauczycielem rzeźby w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Constantina Brancusiego w Szczecinie. Współtworzył grupę performatywną Martwychwstaniec.
Jego prace były prezentowane w kraju i za granicą, a dzieła znajdują się w prestiżowych kolekcjach, m.in. Muzeum Sztuki w Łodzi i Zachęcie Sztuki Współczesnej w Szczecinie. Malewski zdobył liczne wyróżnienia, w tym nominację do Paszportu „Polityki” i Nagrody Fundacji Deutsche Bank w 2011 roku oraz Nagrodę Prezydenta Miasta Łodzi w XVIII Konkursie im. Władysława Strzemińskiego.
Kuratorzy: Katarzyna Zimnoch i Paweł Kleszczewski
Duet artystów wizualnych, twórców filmowych oraz kuratorów. Oboje są absolwentami Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ich prace były prezentowane na ponad stu międzynarodowych festiwalach filmowych i wystawach sztuki zdobywając nagrody i wyróżnienia. Byli artystami na rezydencjach w Irlandii, Szwecji, Estonii oraz Niemczech. W 2013 założyli Konik Studio w Irlandii. Ich prace znajdują się w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych. Obecnie żyją i pracują w Szczecinie gdzie prowadzą galerie STAR i Amfiteatr.
Fot. powyżej: Artur Malewski, world magical mayhem