Głównym środkiem swojego artystycznego przekazu Artur Chrzanowski uczynił fotografię. Od dawna eksploruje jej możliwości jako medium pozwalającego na zapis otaczającej rzeczywistości. Bo Chrzanowski jest uważnym obserwatorem, permanentnie ciekawym świata, ludzi, a fotografia, jak żaden inny rodzaj sztuki, daje te możliwości…
Obecna wystawa ,,Przypadek Łodzi stanowi" swoistą próbę podsumowania dotychczasowej drogi twórczej artysty, a odnosi się przede wszystkim do wątków związanych z miastem. W zabytkowych wnętrzach secesyjnego budynku Galerii Willa artysta pokazuje większość cykli fotograficznych, jakie stworzył przez ostatnie ponad 20 lat działalności artystycznej, którym będą towarzyszyły również filmy wideo (Strefa Oriens, genius_lodzi) oraz instalacje. Wśród serii fotograficznych na ekspozycji zobaczymy: Pomniki, Widoki z okna, Pocztówki 2002/2009/2016, Światło ze Wschodu, Barwy ochronne czy Street Patrol.
Szukając inspiracji, artysta wielokrotnie przemierzał ulice Łodzi, obserwując, jak miasto żyje, przeobraża się po wielu latach zupełnego zastoju, trudnych zmianach społecznych i niełatwej transformacji gospodarczej. Jak sam pisze, ta łódzka codzienność życia dostarczała silnych bodźców wizualnych… Miasto jest bohaterem m.in. cyklu Street Patrol, mającego swój początek w 2000 roku, a powstałego, jak pisze artysta, z chęci skomentowania otaczającej rzeczywistości w kontekście zaobserwowania podświadomego niepokoju przełomu wieków i towarzyszącymi obawami przed przeszłością czy pracy site-specific Genius loci z 2009 roku, gdzie artysta zadawał pytania o „ducha miejsca”, w którym żyje.
Niezwykle ważny w działaniach artysty jest niepowtarzalny i osobisty przekaz. Chrzanowski oscyluje od lat wokół kilku ważnych dla niego obszarów tematycznych, które dzieli na strefy: miejsca, archiwum, czasu, słowa i ciszy…
Artur Chrzanowski używa dostępnych we współczesnej fotografii środków wyrazu artystycznego, które stosuje jednak w przemyślany, a jednocześnie oszczędny sposób… Odbiorca otrzymuje zwięzły, syntetyczny, ale niezwykle przenikliwy, często ironiczny komunikat, dotykający współczesnych problemów społeczno-kulturowych, niejednokrotnie postrzeganych przez pryzmat miejskich historii, tożsamości lokalnych społeczności czy intrygujących miejsc.
Małgorzata Dzięgielewska, kuratorka wystawy
Fragmenty tekstu do publikacji towarzyszącej wystawie
Artur Chrzanowski – urodził się w 1973 roku w Wyszkowie. Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu oraz Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Adiunkt prowadzący Pracownię Działań Konceptualnych w Instytucie Fotografii i Multimediów na Wydziale Sztuk Pięknych macierzystej Uczelni. Zajmuje się obrazem fotograficznym i wideo, działaniami site-specific oraz animacją kultury. Współpracuje z wieloma instytucjami kultury, jest autorem, kuratorem oraz organizatorem wystaw i projektów artystycznych w kraju i zagranicą. Otrzymał nagrody łódzkiego Plastra Kultury za Wystawę Roku 2014 („Getto XXI”) oraz za Wystawę Roku 2015 („Bałuty XXI”). Prace w zbiorach m.in. Łódzkiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, Muzeum Sztuki w Łodzi, Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, Muzeów Narodowych w Krakowie i Warszawie, Tennoji – MiO, Osaka/Japonia, Pinhole Resource Collection, U.S.A, Art Space UNESCO A.poRT, Incheon, Korea Płd. Członek Stowarzyszenia „Sztuka i Dokumentacja”. Mieszka i tworzy w Łodzi.