Tematem zarówno wystawy, jak i książki, są stereotypy definiujące rodzinę na przestrzeni ostatnich 7 dekad. Kluczowym obiektem, dla powstania tej opowieści, stał się medal "za długoletnie pożycie małżeńskie”, należący do dziadków autorki. Natknęła się na niego przypadkiem w domu rodzinnym.
Medal spowodował lawinę myśli i rozważań na temat funkcjonowania relacji małżeńskich, rodzinnych na przestrzeni zmieniających się czasów, układu sił politycznych, presji społecznej, religii. Trzy pokolenia rodziny: dziadków, rodziców i własne, stały się dla autorki terenem badań i obserwacji fotograficznych.
W wystawie pobrzmiewają ważne pytania: czy jest możliwe oddzielenie sfery życia rodzinnego od wpływów polityki i religii? Czy jest możliwe przejście od koncepcji związku traktowanego konserwatywne do koncepcji związku zakładającego partnerską, równą a nawet wolnościową relację? Czy historia rodziny rozwija się liniowo i przynosi ciągle nowe sytuacje, czy zakreśla koła wrzucając nas w utarte schematy? W jakim punkcie jesteśmy dziś – w trzeciej dekadzie XXI wieku?
Beata Długosz
Anna Macias, ur. w 1997 r. Absolwentka studiów licencjackich na kierunku Sztuka i Media w 2020 r. w Instytucie Sztuki i Mediów Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Dyplom magisterski w zakresie fotografii zrealizowała na kierunku Art & Design na tej samej uczelni i obroniła w 2022 r.
W latach 2020-21 uczestniczyła w programie rocznych warsztatów: Fotografia społeczna między publicystyką a sztuką, współfinansowanym przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Tworzy fotografie, grafiki tradycyjne i cyfrowe, kolaże oraz publikacje fotograficzne w formie artbooków. Porusza tematy o charakterze społecznym, cywilizacyjnym, kulturowym. Jej prace pokazywane były podczas kilku wystaw zbiorowych.