Anna Szprynger - The Edge


05.10.2019 - 30.10.2019

Slag Gallery ma przyjemność zaprezentować wystawę obrazów polskiej artystki Anny Szprynger pod tytułem The Egde. Będzie to pierwszy pokaz Szprynger w Slag Gallery i pierwsza indywidualna wystawa artystki w Stanach Zjednoczonych.

Wyraźnie abstrakcyjne prace Szprynger nawiązują dialog z historią abstrakcji tylko po to, by podważyć niektóre z jej głównych założeń. Używając ciemnej palety kolorów, która często graniczy z monochromatem, artystka starannie wypełnia każde ze swoich płócien mnóstwem cienkich linii, aby uzyskać intensywne efekty optyczne. Powstałe powierzchnie, pomimo swojej dwuwymiarowości, wydają się być fakturalne.

Podważając dominującą modernistyczną narrację płaskości obrazowej, Szprynger nie odrzuca malarskiego iluzjonizmu. W konsekwencji abstrakcyjne kompozycje artystki skłaniają widza do haptycznego obcowania z obrazem oraz podjęcia donkiszotowskiego wysiłku odkrywania tego, co kryje się pod spodem. Te fikcyjne przestrzenie, które tworzy Szprynger (i do których widz może jedynie próbować wejść) wypełnione są paradoksami, które wydają się jednocześnie medytacyjne i frustrujące, organiczne i nieożywione, nieruchome i nieuchwytne.

Podczas gdy dzieło Szprynger kształtuje własną, osobliwą ścieżkę, wieloaspektowa praktyka artystki pozostaje w stałym dialogu ze swoją historyczno-artystyczną przeszłością. Zaangażowanie Szprynger w nieprzedmiotowość sytuuje jej twórczość w wieloletniej tradycji polskiego malarstwa abstrakcyjnego - od starań Henryka Stażewskiego o ustanowienie nowego konstruktywistycznego języka w okresie międzywojennym, po próby Wojciecha Fangora, by wbić kolor w trójwymiarową przestrzeń w następstwie kulturalnej odwilży z 1956 roku. Co więcej, technika artystki - charakteryzująca się pracochłonnym procesem nakładania linii - wykracza poza tradycję artystyczną jej rodzinnego kraju, znajdując precedens w twórczości amerykańskiej malarki abstrakcyjnej, Agnes Martin, której kompozycje o siatkowej strukturze Szprynger produktywnie zaburza.

Patryk Tomaszewski

Adres wystawy:
Slag Gallery
56 Bogart Street, Brooklyn, Nowy Jork 11206

Wystawa współorganizowana przez Green Point Projects
www.green-point-projects.com
Sławek Górecki : slawekgorecki@yahoo.com


Anna Szprynger - Urodzona w Warszawie w 1982 roku. Studiował grafikę i malarstwo w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Kazimierzu Dolnym oraz na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. W 2014 roku uzyskała stopień doktora na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, pod kierunkiem prof. Doroty Grynczel. Szprynger ma na swoim koncie dwadzieścia indywidualnych wystaw, w tym w Galerie Lindner Wien (2017), Muzeum Narodowym w Gdańsku (2014), Galerii EL w Elblągu (2014), Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie (2012). Brała udział w ponad czterdziestu wystawach zbiorowych. W 2013 roku zdobyła Prix Marin na Salonie  Réalités  Nouvelles w Paryżu i nagrodę  Arteon 2014.

Slag Gallery prezentuje prace wschodzących artystów oraz wspiera ich kariery. Mając to na uwadze, wysiłki galerii koncentrują się na lokalnej i międzynarodowej ekspozycji dzieł artystów, zapewniając wymianę kulturalną instytucjom i organizacjom artystycznym, publikując katalogi, współpracując z innymi galeriami i uczestnicząc w targach sztuki.


 

 

wernisaż

11.10.2019

18:00

Patronat medialny