Prace artystki są poszukiwaniami sensu chwili, rozpracowywaniem momentów przeszłych, teraźniejszych i tych, które wydarzyły się tylko w jej wyobraźni. Opowiadając o swoich podróżach stara się odzwierciedlić cykl przemian duchowych, które zachodzą nieprzerwanie, chwile zwątpień i budzącej się siły. Artystka posługując się przedstawieniami przyrody, traktuje ją jako symbol Nad-natury, dzięki temu dostrzega coś poza w otaczających nas formach. Cierpienie, śmierć i odrodzenie, powtarzają się w jej umyśle i działaniu wciąż na nowo tworząc ścieżkę samopoznania oraz rozpoznania wszędzie otaczającej nas kultury i natury – czegoś poza, nienazwanego. Cały proces tworzenia ma dla niej charakter medytacyjny, kojarzący się z pustką, którą chcę wypełnić własną opowieścią i przenieść się do innego miejsca w sobie, poza czasem i przestrzenią. Jest to dla niej konfrontacja z tym co oferuje nam świat. Jej poszukiwania wyłaniające się z niemej otchłani są równocześnie próbą wejścia do chaosu, w samotności i równoczesnej paradoksalnej jedności ze wszystkim co nazwane i nienazwane. Tym samym pragnie stworzyć dla siebie i odbiorcy szansę do rozpoznania cech dotychczas ukrytych, powrócenia do wspomnień dawno zapomnianych, albo skupienia się na chwili obecnej i swobodnej kontemplacji. Tworząc dąży do odnalezienia nowych form, przekształcania ich i zbliżenia się do odkrycia prawdy o sobie i świecie. Jej celem jest: słuchać, czuć i obserwować uważnie, być zarówno zewnątrz jak i wewnątrz. Być czujną na to, że w każdej chwili może pojawić się odpowiedź na pytania, a pustka w środku może zostać choćby po części wypełniona, po to by znowu umrzeć i odrodzić się ponownie w zamkniętym procesie.
Anna Pawluszkiewicz – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach na wydziale artystycznym ze specjalizacją grafiki warsztatowej, Stypendystka programu Erasmus+ w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii (Belgia, 2018/2019).
W roku 2020 obroniła tytuł magistra w pracowni rysunku prof. Bogdana Topora z aneksem malarskim w pracowni prof. Andrzeja Tobisa i dr hab. Dominiki Kowyni. Główną inspiracją dla jej twórczości są natura, podróże oraz życie codzienne. Miłośniczka gór i podróżniczka, odwiedziła, głównie autostopem, znaczną część Europy. Zajmuje się ilustracją, grafiką, modelowaniem 3D, fotografią, jako muzyk śpiewa i gra pod pseudonimem Morning Sunset. Aktualnie mieszka we Wrocławiu.