Wystawa "Modulacje" jest prezentacją rzeźb, obiektów i instalacji artystycznej, zbudowanych na bazie modularnych form, powstałych w wyniku autorskiego podziału sześcianu. Przedstawia projekty w kolejnych etapach rozwoju. Od pierwszego podziału na cztery bryły, następnie dwadzieścia cztery do kuli zbudowanej na podstawie dwunastościanu foremnego, Obiekt "Modulator Sphere meet Mecrotia Ra" jest instalacją muzyczno-rzeźbiarską wykonaną z dźwiękochłonnych paneli w kolorze kobaltowym. Akustyczne właściwości materiału użytego do zbudowania bryły o średnicy 360 cm z możliwością wejścia do wewnętrznej przestrzeni, pozwalają skupić się na dźwiękach odtwarzanej muzyki podczas wizualnej analizy geometrycznej struktury. Praca pod tytułem "Modulator Sphere meets Mecrotia Ra" powstała we współpracy z Matthijs Vos, który jest kompozytorem greckiego pochodzenia. Jego utwór muzyczny "Mecrotia Ra" jest odtwarzany we wnętrzu sferycznej bryłyz. Jest to eksperymentalna próba połączenia rzeźby z muzyką w jeden symbiotyczny organizm. Zestawienie harmonijnej bryły z pulsującą wibracją nieoczywistych dźwięków przenosi nas w rejony platońskiej filozofii i wizji doskonałości.
Pozostałe prace w różnorodnej skali i technice łączy możliwość interakcji z odbiorcą na poziomie psychologiczno- haptycznym. Podczas zabawy w układanie, analizując i kontemplując odkrywamy nowe formy i układy geometryczne.
Artystka o sobie:
" Interesuje mnie sztuka elitarna, która wykracza poza rzeczywistość, jest metaforyczna i daje nadzieję na lepszy świat. Nie ograniczam się do czysto zmysłowego, estetycznego czy artystycznego przekazu, ale chcę uczestniczyć w mistycznej relacji, która transcenduje poza egzystencję. Język artystyczny, którego używam, mówi o radości odnalezionej, harmonii duszy, świętości życia i sensie istnienia. Zróżnicowana materia w rzeźbie wyznacza mi granice sztuki i daje możliwość konfrontacji z antropologicznymi znaczeniami.
Jest potwierdzeniem logicznej struktury kosmosu. Moja sztuka jest wyrazem tęsknoty za sacrum i poszukiwaniem własnej przestrzeni. Jest moją prywatną wolnością. Jako artystka prezentuję własne wartości w odniesieniu do kulturowej złożoności świata. Moje prace powstają w wyniku introspekcji, refleksji i wewnętrznego dialogu z transcendencją. Używając archetypowych symboli, tworzę przestrzeń do dialogu między twórcą a odbiorcą.”
O artystce:
Anna Drozd-Tutaj ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie mieszka i pracuje. Uzyskała Dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Rzeźby w 1995 r. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Uczestniczy w wystawach, sympozjach i plenerach rzeźbiarskich w Polsce i za granicą. Jest laureatką stypendiów i konkursów artystycznych. Otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Sztuki w roku 1994/95, a w 2020 Stypendium Miasta Krakowa. W 2023 zdobyła Nagrodę Główną w Międzynarodowym Konkursie Arte Laguna Prize w Wenecji. Jej rzeźby, od kameralnych po monumentalne, wykonane są w różnorodnych materiałach (metal, kamień, drewno, gips, karton, tkanina), którymi świadomie operuje w zależności od kontekstu i idei. Często stosuje przedmioty gotowe jako artefakty nadając im nowe znaczenie. Bardzo lubi tematy odnoszące się do egzystencji i człowieczeństwa. Pracuje w różnych mediach: abstrakcji, geometrii, sztuce efemerycznej, rzeźbie, instalacji i fotografii.