Andrzej Wróblewski. Ja, jeden z wielu


28.12.2024 - 04.05.2025

Andrzej Wróblewski. Ja jeden z wielu to wystawa będąca konsekwencją sukcesu weneckiej prezentacji zatytułowanej In the First Person | W pierwszej osobie, która już zdobyła uznanie na arenie międzynarodowej. Tym razem twórczość artysty, który zdefiniował pokolenie, zostaje przybliżona warszawskiej i polskiej publiczności w nowej odsłonie. Andrzej Wróblewski, jako świadek historii, od niewinnego chłopca po intelektualistę świadomie kształtującego swój czas, stworzył dzieła, które wywarły wyraźny wpływ na kolejne dekady polskiej sztuki.

Obrazy Andrzeja Wróblewskiego, od przejmujących "Rozstrzelań", przez unikalny w swojej formie nowoczesny realizm, aż po pełne symboliki ostatnie, przedśmiertnie dzieła, przesiąknięte egzystencjalnym napięciem, pozostają niezmiennie aktualne. Wystawa w Warszawie podkreśla rolę artysty jako drogowskazu w trudnych, skomplikowanych czasach. Jego wizja – łącząca osobiste doświadczenia, symbolikę i zaangażowanie – staje się świadectwem i komentarzem do współczesności, inspirując kolejne pokolenia. Wystawa Ja jeden z wielu to hołd dla młodego twórcy, którego przesłanie wciąż porusza i pozostaje niezmiennie ważne.

Obrazy Andrzeja Wróblewskiego prezentujemy w dialogu z poezją Tadeusza Różewicza (1921–2014), którego twórczość, osadzona w realiach lat 50., stanowiła inspirację dla malarza. Poetycka wrażliwość Różewicza, głęboko zakorzeniona w doświadczeniach wojennych i powojennych, harmonizuje z intensywnością oraz egzystencjalnym przekazem dzieł Wróblewskiego. Obu twórców, poza bliską znajomością,  łączyła pokrewna refleksja moralnym niepokojem i próbą uchwycenia rozbitego świata w procesie odbudowy.

kuratorka: Ania Muszyńska

Anna i Jerzy Starakowie są właścicielami jednej z najważniejszych kolekcji polskiej sztuki współczesnej w kraju. Od ponad 15 lat jako mecenasi aktywnie wspierają instytucje kulturalne oraz znaczące wydarzenia. Od ponad 10 lat w ramach działań Spectra Art Space Fundacji Rodziny Staraków patronują programowi wystaw w warszawskiej siedzibie fundacji, przy ul. Bobrowieckiej 6. Od 2017 roku Fundacja Rodziny Staraków regularnie organizuje wystawy polskiej sztuki w ramach La Biennale di Venezia. Wystawa Andrzeja Wróblewskiego była czwartą wystawą polskiej sztuki zorganizowaną staraniem Fundacji Rodziny Staraków w Wenecji i trzecią, po indywidualnych wystawach Ryszarda Winiarskiego w 2017 roku i Ewy Kuryluk w 2022, która otrzymała tytuł oficjalnego wydarzenia towarzyszącego Biennale Arte. 
W czerwcu 2024 roku, w uznaniu zasług dla wzmacniania i kształtowania międzynarodowej obecności polskiej sztuki, znaczącego mecenatu kulturalnego oraz wspierania młodych artystek i artystów Anna Woźniak-Starak i Jerzy Starak zostali uhonorowani przez ministrę kultury i dziedzictwa narodowego Hannę Wróblewską Złotymi Medalami „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. 
W Starak Collection znajduje się obecnie najliczniejsza reprezentacja dzieł Andrzeja Wróblewskiego w Polsce.


Fotografia u góry: Andrzej Wróblewski, Małżeństwo II, niedatowany, akwarela, gwasz, papier, 29.6×41.9 cm, Starak Collection 



Andrzej Wróblewski, Autoportret, na odwrociu: [Para], 1954 rok, Starak Collection 


Andrzej Wróblewski, Chłopiec z rzeźbą I, 1955 rok, Starak Collection 


Andrzej Wróblewski (Głowa kobieca), [Głowa] no. 969], niedatowany, Starak Collection 

 

Spectra Art Space

Bobrowiecka 6

00-728 Warszawa

28.12.2024 - 04.05.2025