Andrea Pinchi rozwija swoją wizję sztuki, niewątpliwie prowadzącą na awangardowe ścieżki: jego prace uderzają bogactwem metaforycznych treści i zaskakują siłą, osobliwością i świetlistością.
Ugo Rufino, Dyrektor Włoskiego Instytutu Kultury w Krakowie
Sztuka Andrei Pinchiego jest przede wszystkim efektem drobiazgowej pracy, w której artysta łączy wycinki rzeczywistości z własną wyobraźnią, odkrywając przed nami zupełnie oryginalny świat pełen surrealistycznych obrazów i zaskakujących powiązań.
Paulina Grubiak, kurator wystawy
Wystawa „Między obrazami” powstała w efekcie podróży artysty do Łodzi i jego fascynacji polskimi mistrzami awangardy, Katarzyną Kobro i Władysławem Strzemińskim. Równocześnie stanowi ona próbę zestawienia dzieł Pinchiego z artystycznym dorobkiem i filozoficznymi teoriami tej słynnej pary. Dyrektor Włoskiego Instytutu Kultury w Krakowie podkreśla, że wystawa jest także kolejnym spotkaniem artystów, choć w sferze wyobraźni, podtrzymującym otwarty i stały dialog między kulturami i artystycznymi środkami wyrazu Włoch i Polski, będącym dowodem ich silnych relacji, również dzięki bogatej działalności kulturalnej naszego Instytutu Kultury na przestrzeni wielu lat.
Andrea Pinchi, artysta pochodzący z rodziny organmistrzów, odnalazł własny charakterystyczny artystyczny styl (nazwany przez włoskiego krytyka sztuki Maurizia Coccię mianem Pincbau), nie odrzucając całkowicie rodzinnej tradycji, ale inkorporując ją w swojej sztuce. Artysta używa bowiem w swoich pracach elementy starych organów, takie jak pochodzące sprzed kilkuset lat kawałki drewna, skóry czy metalu, tym samym ożywia je i nadaje im nową funkcję, a jego obrazy nabierają trójwymiarowości. W procesie powstawania jego dzieł ważne są słowa, od których najczęściej wszystko się zaczyna. Do powstałego w głowie tytułu, artysta dobiera pasujące przedmioty i kawałki materiałów, z którymi wchodzi w swoisty dialog, tworząc własne kompozycje. Andrea Pinchi jest również zainteresowany przestrzennym wymiarem swoich dzieł, które stają się, zwłaszcza w najnowszych pracach, swego rodzaju autonomicznymi rzeźbami.
Kuratorka wystawy: Paulina Grubiak