Agula Swoboda tworzy projekt „Matkość” we współpracy z pięcioma kobietami, które opowiedziały jej swoje historie związane z macierzyństwem. Każdą z opowieści artystka przekształciła w rysunek, który stał się wzorem spersonalizowanego tatuażu, przeniesionego następnie na ciała bohaterek.
Jako artystka tworząca dotychczas kolaże, rysunki i obrazy, w projekcie „Matkość” Agula Swoboda wykracza poza dotychczasową sferę i obszar tworzenia. A one – matki - decydując się na zaufanie i opowiedzenie swoich historii, wykraczają poza strefę osobistej tajemnicy.
Myśl o Matkości pojawiła się dawno, jeszcze przed urodzeniem moich córek. Przeczytałam w Timesie artykuł, szczerą do bólu wypowiedź dyrektorki londyńskiej National Opera w Londynie o jej macierzyństwie. Bardzo osobisty monolog, historia o życiu matki, która urodziła niepełnosprawne dziecko i reszcie rodziny, która nie dawała sobie z tym rady. O powolnym rozpadzie relacji i bezsilności, i o tym, że miłość nie przyszła naturalnie. Pamiętam, co poczułam, kiedy skończyłam czytać. Poczułam, że bycie matką/córką nie jest linearnie proste. Jest cholernie trudne, jak odcinanie sobie ciała kawałek po kawałku, by w końcu zmienił się jego kształt.
(…)
Matkość powstała we współpracy z niezwykłymi, odważnymi kobietami, które opowiedziały mi swoje historie związane z macierzyństwem, byciem córką, z ich kobiecą wytrzymałością. Simone de Beauvoir w kontekście różnych aspektów macierzyństwa pisała o tym, że wśród nas, kobiet, jest pewna zmowa milczenia i nie opowiadamy zbyt wiele o tej bolesnej prawdzie. Pewnie dlatego, że radość bijąca z kolorowych kobiecych czasopism opisuje doświadczenia macierzyństwa bardzo konwencjonalnie, ukrywając te trudne i bolesne uczucia, zalepiając je słodkim lukrem instagramowych perfekcyjnych mam. My, kobiety w Matkości, w przeciągu tych kilku miesięcy - rozmów, pisania, spotkań - stałyśmy się sobie bliskie. Połączyły nas własne, bardzo osobiste doświadczenia i rezygnacja z fantazjowania na temat tego, jak według innych powinna wyglądać rzeczywistość.
To był czas, w którym otworzyłyśmy się na wszystko, co przynosi życie, na bardziej intymną i świadomą relację z rzeczywistością i samymi sobą. Agula Swoboda
Agula Swoboda – urodziła się w 1974 roku w Katowicach. Jest absolwentką University of the West of England – Bower Ashton w Bristolu. Ukończyła również Byam Shaw School of Art, Central Saint Martins College of Art and Design w Londynie. Była stypendystką University of the West of England w Bristolu oraz Byam Shaw School of Art w Londynie, a także zrealizowała roczną rezydencję Lancaster Foundation w Underground Art Centre w Clitheroe w Wielkiej Brytanii. Jest pomysłodawczynią międzynarodowych rezydencji artystycznych „Incydenty” realizowanych w Polsce, Wielkiej Brytanii, Czechach i Norwegii. Artystka jest laureatką wyróżnienia regulaminowego w 40. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2011” a także finalistką 38. edycji tegoż Biennale. Uczestniczyła również w wystawie „2B in Bielsko-Biała. Double pleasure from Poland” - Agija Sūna Art Gallery w Rydze w 2013 r.; w 2. Triennale Malarstwa Współczesnego „Jesienne konfrontacje” w BWA Rzeszów w 2010 r. Jest współzałożycielką Galerii Szarej i Galerii 12 w Cieszynie oraz Szkoły Sztuki i Myślenia w Cieszynie. Jej prace znajdują się w kolekcjach galeryjnych oraz prywatnych w Polsce i za granicą.