Wspólnym punktem wyjścia Doroty Zych-Charaziak i Agnieszki Leszczyńskiej do wystawy PERSPEKTYWY są ich cykle prac inspirowane miastem. To pejzaże o industrialnym charakterze i malarskie wizje urbanistyczne oraz pobudzające wyobraźnię odbiorców sylwetki ludzi zanurzonych w strukturze wielkomiejskiej scenerii. Artystki indywidualnie tworzą zupełnie odmienne perspektywy, które wzajemnie dopełniają się ukazując obraz miasta widzianego raz wprost z ulicy, a innym razem - „podglądane” z niej przez okna wnętrza biurowców, kawiarni lub domów. To pejzaże często zaludnione anonimowym tłumem, ale też zdarzają się wpisane w nie pojedyncze, wręcz osamotnione postacie.
Dr Dorota Zych-Charaziak jest absolwentką ASP w Warszawie, gdzie studiowała na wydziale Malarstwa w pracowni prof. Tadeusza Dominika. Specjalizację z Grafiki Warsztatowej odbyła w pracowni prof. Haliny Chrostowskiej i litografii pod kierunkiem prof. Romana Artymowskiego. W 1990 r. otrzymała dyplom z wyróżnieniem, a w 1991 stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki. W 2017 roku uzyskała tytuł doktora sztuki w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Obecnie pracuje, jako nauczyciel akademicki w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie.
Dr Agnieszka Leszczyńska jest absolwentką Politechniki Warszawskiej, gdzie uzyskała tytuł doktora w zakresie architektury i urbanistyki. Obecnie pracuje, jako nauczyciel akademicki w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie - prowadzi zajęcia z rysunku i malarstwa. Od kilkunastu lat zajmuje się głównie malarstwem akwarelowym. Jako technika - akwarela fascynuje artystkę swoją lekkością i przede wszystkim nieprzewidywalnością. Od 2016 roku należy do Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich.
Organizatorem wystawy malarstwa dr Doroty Zych-Charaziak i dr Agnieszki Leszczyńskiej PERSPEKTYWY jest niepubliczna Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie powstała w lipcu 1995 roku, która promując twórców związanych z tą uczelnią, stwarza im perspektywy i inspiruje do dalszego artystycznego rozwoju. Od momentu swojego powstania WSEiZ nieustannie ewoluuje, a od października 2024 będzie funkcjonowała jako Akademia Techniczno-Artystyczna Nauk Stosowanych, w skrócie ATA. Nowa nazwa, bardziej adekwatna do zakresu działania uczelni, lepiej oddaje jej aktualny potencjał kadrowy, ofertę edukacyjną oraz odzwierciedla ambicje i kierunki ewolucji. Obecnie WSEiZ prowadzi 11 kierunków studiów, w tym wydział Architektury. Obecnie WSEiZ prowadzi 11 kierunków studiów, w tym wydział Architektury. Uzyskał on – jako jedyny na uczelni niepublicznej w Warszawie i jeden z kilku w Polsce – uprawnienia do prowadzenia studiów II stopnia na kierunku Architektura. Jako jedyny wśród uczelni niepublicznych został też laureatem prestiżowej nagrody miesięcznika „Top 10 for the Future Wydziałów Architektury i Wydziałów Budownictwa”.
Uczelnia i Wydział Architektury otrzymały na przestrzeni lat liczne nagrody i wyróżnienia. Pozycję uczelni potwierdzają także sukcesy jej absolwentek i absolwentów, zorientowanych na rozwój i kompetentnych ludzi z pasją. Ludzi ze świetnymi perspektywami...