„Dotknij tam, gdzie wstyd” to projekt fotograficzny łączący wątki feministyczne i ekologiczne. Podczas dwumiesięcznego pobytu rezydencjalnego w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej
w Słupsku artystka zamierza korzystając z ciemni i zaplecza fotografii analogowej przygotować projekt wykorzystujący zarówno architekturę samej instytucji jak i nadmorski pejzaż. Inspiracją jest wspomnienie Babci, która jeździła nad morze do sanatorium odziana w długie futro z nutrii. Futro to, miało być symbolem luksusu, chociaż szorstkie nutrie były jedynie namiastką znacznie droższych norek czy lisów. Dziś są dla nas przede wszystkim symbolem okrucieństwa i dowodem na to jak na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat zmieniła się nasza wrażliwość i postrzeganie zwierząt. Efekt pracy zostanie zaprezentowany na wystawie zorganizowanej w końcówce pobytu rezydencjalnego. Artystka zaplanowała również spotkanie – wykład dotyczący autoportretu jako zagadnienia, które od czasów średniowiecza zyskuje na popularności i staje się coraz bardziej powszechnym środkiem wyrazu, po który sięga również sama artystka.
Agata Zbylut – artystka, akademiczka, feministka, weganka, okazjonalnie kuratorka i aktywistka.
W latach 1993–1999 studiowała w Instytucie Kultury i Sztuki Plastycznej WSP w Zielonej Górze (Uniwersytet Zielonogórski), dyplom uzyskała w Pracowni Rysunku i Intermediów. W roku 2008 obroniła tytuł doktory sztuk użytkowych na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, a w 2012 otrzymała tytuł doktory habilitowanej w Państwowej Wyższej Szkole Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W latach 2000–2005 była kuratorką Galerii Amfilada.
W 2004 koordynowała Narodowy Program Kultury „Znaki Czasu” w województwie zachodniopomorskim. W 2005 została odznaczona brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2004 roku założyła Stowarzyszenie Zachęta Sztuki Współczesnej w Szczecinie, które realizowało ministerialny program „Znaki Czasu”. W latach 2004 -2023 pełniła funkcję prezeski tegoż stowarzyszenia, które w tym czasie zbudowało Kolekcję Regionalną Zachęty Sztuki Współczesnej – największy zbiór sztuki współczesnej w zachodnio-północnej Polsce –
i doprowadziło do powołania Trafostacji Sztuki w Szczecinie. Pomysłodawczyni i kuratorka Festiwalu Sztuki Młodych „Przeciąg” (2007, 2009, 2011). Od 2010 pracuje w Akademii Sztuki w Szczecinie (od 2013 na stanowisku profesory nadzwyczajnej), gdzie prowadzi Pracownię Fotografii i Działań Postartystycznych i w latach 2018-2022 pełniła funkcję kierowniczki Katedry Fotografii. W dorobku ma ponad 150 wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce, Niemczech, Białorusi, Rosji, Ukrainie, Francji, Chorwacji, Wielkiej Brytanii, USA.
Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Pomorskiego
Weronika Teplicka – kuratorka rezydencji artystycznych
godz. 10:00 -18:00 / wstęp biletowany
Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku: Centrum Aktywności Twórczej w Ustce ul. Zaruskiego 1a