Agata Nowosielska – Nirvana


12.06.2021 - 01.08.2021

Według słownika języka polskiego nirwana m.in. w buddyzmie jest stanem ostatecznego wyzwoleniem od bytu indywidualnego, bólu, pragnień i namiętności; opisuje stan najwyższej szczęśliwości, spokoju i prawdy absolutnej. Drugie określenie nirwany oznacza osiągnięcie zapomnienia, stanu niebytu.

A czym jest nirwana dla nas? Dlaczego nirwana kojarzy nam się głównie ze szczęściem i wolnością? Jaka droga wiedzie do osiągnięcia nirwany? Dlaczego dążymy do stanu, w którym nie chcemy odczuwać już potrzeb, pragnień ale też strachu i lęku oraz chcemy uwolnić się od konwenansów i zobowiązań społecznych i rodzinnych?

Agata Nowosielska zaprasza widza do świata Nirvany - eskapistycznej przestrzeni, gdzie zatrzymuje się czas, gdzie groteska przeplata się ze śmiertelną powagą, entropia przeciwstawiona jest życiu, multiplikacja skonfrontowana jest z ascetyzmem wypowiedzi. Tytułowy ponad trzydziestoelementowy zbiór malarstwa i kolaży jest – oprócz krytycznego założenia - afirmacją ulotności, hołdem dla nadmiaru, rozwibrowania, ale też krytyką mediów i natłoku obrazów. Cykl Nirvana jest refleksją nad życiem, jako tajemnicą przedstawioną za pomocą grubych ciężkich kotar zasłaniających to, co przed nami.

Agata Nowosielska – urodzona w 1982 roku w Gdyni jest malarką, kuratorką i autorką tekstów o sztuce. Gdańską ASP na Wydziale Malarstwa ukończyła w 2006 r, studiowała również w Hochschule für Künste Bremen w atelier Yuji Takeoka. Jest absolwentką Podyplomowych Muzealniczych Studiów Kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Pracuje również jako kuratorka, od wielu lat jest związana z gdańskim Klubem Żak, gdzie promuje młodych artystów.

Prace Agaty Nowosielskiej były prezentowane m.in. w Niemczech, Szwecji i w Chinach. Malarstwo Nowosielskiej znajduje się m.in. w kolekcji Muzeum Narodowego oraz w kolekcji Nomusu Nowego Muzeum Sztuki Gdańsku.

Kuratorka wystawy: Jolanta Woszczenko

 

Centrum Edukacji Artystycznej - Łaźnia 2

Strajku Dokerów 5

80-544 Gdańsk

12.06.2021 - 01.08.2021

wernisaż

11.06.2021

14:30