W KZ Dachau wzniesiono w 1968 roku Pomnik Narodów, na którym - jako przestrogę - w pięciu językach umieszczono napis “Nigdy więcej”. W tym samym roku siły zbrojne USA w Wietnamie osiągnęły 549 tys. żołnierzy, zastrzelono Martina Luthera Kinga, a w całych Stanach wybuchły zamieszki rasowe. W Polsce rozpoczęto antysemicką nagonkę, a Praską Wiosnę spacyfikowano czołgami. W wojnie pomiędzy Nigerią i Biafrą zginęło 3 miliony cywilów.
“Again” dokumentuje historię przemocy. Wystawa jak rollercoaster wiezie nas przez zamieszki i egzekucje, jest w bajkach i filmowych zapisach z wojskowych dronów. Obecna wszędzie przemoc oślepia - w końcu przestajemy ją widzieć, akceptujemy ją i kapitulujemy. Cykl zamyka się - jesteśmy skazani na wieczne “Again”.
Czy dopiero w obliczu klęski i poczucia bezradności zdobędziemy się na wysiłek i przyznamy że “czułość” Olgi Tokarczuk jest jedynym wyjściem?
Czy odnajdziemy w sobie siłę i pokorę? Czy potrafimy zrezygnować z własnych racji i ze skupieniem zajrzeć “w drugi byt, w to co nie jest “ja”? (…)
Czułość dostrzega między nami więzi, podobieństwa i tożsamości. Jest trybem patrzenia, które ukazuje świat jako żywy, żyjący, powiązany ze sobą, współpracujący i od siebie współzależny.” *
Dzięki uprzejmości noblistki Olgi Tokarczuk, jako uzupełnienie do malarstwa Ryszarda Szozdy, na wystawie pojawi się fragment przemówienia wygłoszonego podczas ceremonii wręczenia nagród Nobla, pod tytułem "Czuły narrator".
”Czuły narrator”, przemowa noblowska Olgi Tokarczuk, THE NOBEL FOUNDATION 2019
Ryszard Szozda, urodzony w 1976 w Krakowie. Mieszka i pracuje w Warszawie. Absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w 2001 roku. W latach 1999 - 2000 studiował na Wydziale Fotografii Uniwersytetu Duisburg-Essen w Niemczech. Do 2007 zajmował się przeważnie grafiką i fotografią, od 2012 skoncentrował się na malarstwie. W swoich pracach eksploruje tematy związane z symboliczną przemocą, zagrożeniem rasizmem i wojną obecną we współczesnej ikonosferze. Autor projektów: Sig Sauer i Wiza Amerykańska w 2000 roku w Galerii Otwartej prowadzonej przez Rafała Bujnowskiego i Wilhelma Sasnala. Współtwórca i reżyser filmu dokumentalnego "Don't pay me" o negacji konwencjonalnego priorytetu gromadzenia pieniędzy i dóbr.Współ-redaktor audycji "Ptaki i ornitolodzy" o sztuce współczesnej w internetowym projekcie radiowym Radio Głosy (radioglosy.pl). Autor wielkoformatowych obrazów do przedstawienia "Zew Cthulhu" w reżyserii Michała Borczucha w Teatrze Nowym w Warszawie w 2017. Laureat nagrody głównej Arte Laguna Prize 2019 w Wenecji.