Adam Bakalarz. Chwile wybrane


13.09.2024 - 05.10.2024

Tworzone w skupieniu prace Adama Bakalarza emanują ciszą i wyrafinowaną elegancją. Artysta za swój język artystyczny wybrał geometrię, za pomocą której buduje figuratywny świat, który nam przedstawia. Osobliwe postaci o mocno zredukowanych, ale jednocześnie wydłużonych kształtach są jakby nie z tego świata, zatrzymane w czasie i na swój własny sposób monumentalne. Bakalarz korzysta w swoim malarstwie z doświadczeń graficznych i rzeźbiarskich, czyli dziedzin sztuki równie mu bliskich. Zarówno elementy jego obrazów, jak i rzeźb posiadają wypukłe, reliefowe struktury, które stanowią kontrast dla gładkich teł obrazów czy pustych przestrzeni rzeźbiarskich kompozycji.

Kolorystyka prac malarskich jest w przypadku najnowszych prac artysty uspokojona względem wcześniejszych płócien. Dominują rdzawe brązy przechodzące w wyciszone czerwienie i pomarańcze, występują zgaszone zielenie i blade błękity. Artysta używa też śmiało ochry i antracytu. Wykonane w szlachetnej technice brązu rzeźby są w większości wykończone zieloną patyną, co nadaje im ponadczasowego wymiaru.

Adam Bakalarz to artysta na wskroś rodzajowy i chociaż sceny przedstawione w jego obrazach i rzeźbach mogą kojarzyć się z alegoriami czy postaciami z mitologii, to zamierzone działanie. Bohaterowie jego płócien i rzeźb – mężczyźni, kobiety, dzieci – ujęci w pozach statuarycznych wymuszonych przez geometrię, w połączeniu z podobnie graficznie potraktowanym pejzażem czy wnętrzem, stają się nam, widzom, bardzo osobiści, skupieni, czuli, a miejscami nawet radośni. Proste czynności artysta wynosi na niemal symboliczny piedestał, a przedmioty, którymi posługują się przedstawione na obrazach i rzeźbach postacie stają się niemal ich atrybutami, dopisując tym samym niejako nową ikonografię, która w minionych stuleciach charakteryzowała wizerunki bohaterów mitologicznych, biblijnych, świętych, personifikacji czy alegorii. Dzięki takiej artystycznej filozofii Bakalarz – obecnie nie tylko mąż, ale i ojciec – nadaje pozornie banalnym chwilom niemal mitologiczno-historyczną rangę. Wiele prezentowanych na wystawie obrazów zapewne jest bardzo osobistych.

W twórczości Bakalarza można co prawda odnaleźć formalne analogie do twórczości takich artystów, jak na przykład Bronisława Chromego czy Orazia Barbagalla, jednak pokazywane na wystawie prace – wyglądające pozornie na wyrafinowaną dekorację - zabierają nas do zupełnie innego, kameralnego i intymnego świata artysty, który postanowił się z nami nim podzielić.

Adam Bakalarz jest absolwentem Grafiki na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Głównym motywem w jego twórczości są jakby zastygłe w czasie figury ludzkie – dzięki rzeźbiarskim przekształceniom i geometrycznej syntezie niemal alegoryczne. Artysta ujmuje je w podobnie potraktowanym oszczędnym pejzażu lub kameralnym wnętrzu, co w połączeniu z dodatkowymi przedmiotami i osobliwą narracją wprowadza widza do intymnego i pełnego emocjonalnej bliskości świata. Charakterystycznym elementem obrazów Bakalarza jest ich lekko reliefowa, porowata struktura inspirowana wypukłymi technikami grafiki warsztatowej, którą również wykorzystuje w wykończeniu swoich rzeźb. Jego prace znajdują się w wielu polskich i zagranicznych kolekcjach. Mieszka i tworzy w okolicach Krakowa.

 

Fotografia u góry: Adam Bakalarz, 2FZK, 2024



Adam Bakalarz, RWZP, 2023


Adam Bakalarz, FCKZD, 2023

ADAM Bakalarz, DaFZWO, 2024

ToTuart Galeria Sztuki Współczesnej
22 290 21 14

Plac Konesera 3

Warszawa

13.09.2024 - 05.10.2024

wernisaż

12.09.2024

19:00