A00 – proces projektowy i produkcyjny zestawów szachowych.


14.02.2022 - 20.02.2022

––Na wystawie zostanie zaprezentowany pełen proces projektowy i produkcyjny autorskich kompletów szachowych. Pomysł na A00 powstał w Pracowni Wschodniej na Warszawskiej Pradze. Podczas niezliczonych rozmów przy kawie, artystki Kasia Rysiak i Agnieszka Wach, zgłębiając reguły gry w szachy, postanowiły zaprojektować własny zestaw. Jego genezą była chęć posiadania kompletu szachowego, który cechowałaby elegancja, współczesny design i szlachetne materiały.

W nowej siedzibie Pracowni Wschodniej przy pl. Hallera zobaczymy dwa komplety szachowe: A00, który został zaprezentowany w 2019 roku na 100-lecie Bauhausu oraz komplet Wulumulu, który został zaprojektowany do bardziej zmechanizowanej produkcji. Ekspozycji będą towarzyszyły szkice, modele w glinie i w gipsie, odlewy, prototypy, próby materiałowe i kolorystyczne. Wystawę uzupełnią fotografie Pauliny Mirowskiej, wykonane przez artystkę własnoręcznie w ciemni Foto Pracowni Wschodniej, przedstawiające dokumentację produkcji pierwszego zestawu szachowego A00. 

Koncepcja wystawy oparta jest na działaniach lokalnych. Pomysł na komplety szachowe narodził się na Pradze, tu w większości został zrealizowany. Rzetelny proces projektowy, a następnie praca produkcyjna, która była podzielona na etapy: prace stolarskie, rzeźbienie pionów, prace introligatorskie, wydruki w technice sitodruku, a także szycie pokrowców na szachownicę. 

Projektantki wykorzystując własne doświadczenia rzemieślnicze brały czynny udział w produkcji kompletów A00. Figury i piony zostały wyrzeźbione przez rzeźbiarkę Agnieszkę Wach. Kasia Rysiak zaprojektowała i uszyła pokrowce na szachownice, a także przygotowała rysunki, które zostały naniesione na szachownice i materiały graficzne. 
Projekt realizowali także: Łukasz Zembaty – drukarz, który wykonał nadruki w technice sitodruku na pudełkach i szachownicach.  Kuba Omalecki – stolarz, który wykonał szachownice i pudełka. Komplet A00 powstał w limitowanej, kolekcjonerskiej edycji, a jego nazwa pochodzi od kategorii nieregularnych otwarć szachowych.


Realizacja projektu szachów wymagała energii twórczej i zaangażowania specjalistów. A00 powstało dla ludzi, którzy lubią spędzać wspólnie czas przy długich, intelektualnych rozgrywkach.  Autorkami projektu są kobiety. Tworzenie w kobiecym gronie rzemieślniczek ma dla nich ważny aspekt osobisty oraz społeczny. Kobiety stanowią ponad 50% zespołu produkującego szachów A00 oraz stanowią większość procentową nabywców. Komplety szachowe A00 zostały wykonane z wysokiej klasy materiałów (buk, czarny dąb), z poszanowaniem środowiska naturalnego i pracy rzemieślniczej.

Kuratorki i producentki wystawy: Paulina Mirowska, Kasia Rysiak

 

Kasia Rysiak – projektantka i artystka wizualną, od prawie dekady związana z Pracownią Wschodnią w Warszawie. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Wydziału Tkaniny i Ubioru oraz Wydziału Grafiki na ASP w Warszawie. Prowadziła markę odzieżową Mamapiki (2009-2016). Obecnie zajmuje się fotografią, malarstwem i projektowaniem. Od 2021 współtworzy Departament Foto Pracowni Wschodniej, przy pl. Hallera, w którym realizuje wszechstronne projekty oparte na technikach fotografii analogowej.

Agnieszka Wach – pochodzi z Zagłębia Śląsko-Dąbrowskiego, aktualnie żyje i pracuje w Warszawie. Absolwentka Wydziału Rzeźby ASP w Warszawie (2012). Doktor w zakresie sztuki (2020). Od ukończenia studiów związana zawodowo z macierzystym Wydziałem, współpracuje z Romanem Woźniakiem w Pracowni Działań Przestrzennych. Od 2015 należy do kolektywu twórczego Pracownia Wschodnia. Tworzy interdyscyplinarne projekty. Traktuje rzeźbę jako bazę do eksperymentów przestrzennych i materiałowych. Uczestniczy w wystawach i czasem je aranżuje. Pracuje w zespołach projektowych. Jest autorką i współautorką wielu projektów konkursowych na realizacje w przestrzeni publicznej. 

Paulina Mirowska – Artystka wizualna i aktywistka. Urodzona w 1987 roku w Warszawie. Absolwentka wydziału Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, kierunków Fotografia oraz Grafika i Komunikacja Wizualna. W Pracowni Fotografii na Wydziale Grafiki, warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych pracuje od 2011 roku. Bierze aktywny udział w ramach niezależnych działań grupowych oraz indywidualnych, łącząc i rozwijając zagadnienia fotografii analogowej, rzeźby, grafiki warsztatowej oraz self- publishingu. Jest współautorką wielu wydarzeń społecznych oraz instalacji. Wykorzystując swoją wiedzę, angażuje się społecznie, prowadząc wielokierunkowe działania artystyczne. Jest członkinią kolektywu Grupa JEST, Stowarzyszenia Pracownia Wschodnia oraz pracowni sitodrukarskiej PHU Sitex. 

 

Stowarzyszenie Pracownie Twórcze. Pracownia Wschodnia
0 887 244 618

ul. Skoczylasa 8

03-464 Warszawa

14.02.2022 - 20.02.2022