––Na wystawie zostanie zaprezentowany pełen proces projektowy i produkcyjny autorskich kompletów szachowych. Pomysł na A00 powstał w Pracowni Wschodniej na Warszawskiej Pradze. Podczas niezliczonych rozmów przy kawie, artystki Kasia Rysiak i Agnieszka Wach, zgłębiając reguły gry w szachy, postanowiły zaprojektować własny zestaw. Jego genezą była chęć posiadania kompletu szachowego, który cechowałaby elegancja, współczesny design i szlachetne materiały.
W nowej siedzibie Pracowni Wschodniej przy pl. Hallera zobaczymy dwa komplety szachowe: A00, który został zaprezentowany w 2019 roku na 100-lecie Bauhausu oraz komplet Wulumulu, który został zaprojektowany do bardziej zmechanizowanej produkcji. Ekspozycji będą towarzyszyły szkice, modele w glinie i w gipsie, odlewy, prototypy, próby materiałowe i kolorystyczne. Wystawę uzupełnią fotografie Pauliny Mirowskiej, wykonane przez artystkę własnoręcznie w ciemni Foto Pracowni Wschodniej, przedstawiające dokumentację produkcji pierwszego zestawu szachowego A00.
Koncepcja wystawy oparta jest na działaniach lokalnych. Pomysł na komplety szachowe narodził się na Pradze, tu w większości został zrealizowany. Rzetelny proces projektowy, a następnie praca produkcyjna, która była podzielona na etapy: prace stolarskie, rzeźbienie pionów, prace introligatorskie, wydruki w technice sitodruku, a także szycie pokrowców na szachownicę.
Projektantki wykorzystując własne doświadczenia rzemieślnicze brały czynny udział w produkcji kompletów A00. Figury i piony zostały wyrzeźbione przez rzeźbiarkę Agnieszkę Wach. Kasia Rysiak zaprojektowała i uszyła pokrowce na szachownice, a także przygotowała rysunki, które zostały naniesione na szachownice i materiały graficzne.
Projekt realizowali także: Łukasz Zembaty – drukarz, który wykonał nadruki w technice sitodruku na pudełkach i szachownicach. Kuba Omalecki – stolarz, który wykonał szachownice i pudełka. Komplet A00 powstał w limitowanej, kolekcjonerskiej edycji, a jego nazwa pochodzi od kategorii nieregularnych otwarć szachowych.
Realizacja projektu szachów wymagała energii twórczej i zaangażowania specjalistów. A00 powstało dla ludzi, którzy lubią spędzać wspólnie czas przy długich, intelektualnych rozgrywkach. Autorkami projektu są kobiety. Tworzenie w kobiecym gronie rzemieślniczek ma dla nich ważny aspekt osobisty oraz społeczny. Kobiety stanowią ponad 50% zespołu produkującego szachów A00 oraz stanowią większość procentową nabywców. Komplety szachowe A00 zostały wykonane z wysokiej klasy materiałów (buk, czarny dąb), z poszanowaniem środowiska naturalnego i pracy rzemieślniczej.
Kuratorki i producentki wystawy: Paulina Mirowska, Kasia Rysiak
Kasia Rysiak – projektantka i artystka wizualną, od prawie dekady związana z Pracownią Wschodnią w Warszawie. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Wydziału Tkaniny i Ubioru oraz Wydziału Grafiki na ASP w Warszawie. Prowadziła markę odzieżową Mamapiki (2009-2016). Obecnie zajmuje się fotografią, malarstwem i projektowaniem. Od 2021 współtworzy Departament Foto Pracowni Wschodniej, przy pl. Hallera, w którym realizuje wszechstronne projekty oparte na technikach fotografii analogowej.
Agnieszka Wach – pochodzi z Zagłębia Śląsko-Dąbrowskiego, aktualnie żyje i pracuje w Warszawie. Absolwentka Wydziału Rzeźby ASP w Warszawie (2012). Doktor w zakresie sztuki (2020). Od ukończenia studiów związana zawodowo z macierzystym Wydziałem, współpracuje z Romanem Woźniakiem w Pracowni Działań Przestrzennych. Od 2015 należy do kolektywu twórczego Pracownia Wschodnia. Tworzy interdyscyplinarne projekty. Traktuje rzeźbę jako bazę do eksperymentów przestrzennych i materiałowych. Uczestniczy w wystawach i czasem je aranżuje. Pracuje w zespołach projektowych. Jest autorką i współautorką wielu projektów konkursowych na realizacje w przestrzeni publicznej.
Paulina Mirowska – Artystka wizualna i aktywistka. Urodzona w 1987 roku w Warszawie. Absolwentka wydziału Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, kierunków Fotografia oraz Grafika i Komunikacja Wizualna. W Pracowni Fotografii na Wydziale Grafiki, warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych pracuje od 2011 roku. Bierze aktywny udział w ramach niezależnych działań grupowych oraz indywidualnych, łącząc i rozwijając zagadnienia fotografii analogowej, rzeźby, grafiki warsztatowej oraz self- publishingu. Jest współautorką wielu wydarzeń społecznych oraz instalacji. Wykorzystując swoją wiedzę, angażuje się społecznie, prowadząc wielokierunkowe działania artystyczne. Jest członkinią kolektywu Grupa JEST, Stowarzyszenia Pracownia Wschodnia oraz pracowni sitodrukarskiej PHU Sitex.