Od 13 września 2022 w Muzeum Karykatury w Warszawie będzie można zobaczyć 45. edycję Międzynarodowej Wystawy SATYRYKON – Legnica 2022. W wydarzeniu biorą udział najlepsi rysownicy z całego świata. Na tegoroczny 45. Satyrykon zgłoszono 2500 prac 764 autorów z 65 krajów świata. Do wystawy pokonkursowej zakwalifikowano 188 prac.
Na wystawie zostaną zaprezentowane prace z głównej kategorii ŻART i SATYRA. Będzie też można zobaczyć rysunki i grafiki podejmujące tegoroczny temat Satyrykonu, którym jest SZKOŁA.
Wystawa jest wynikiem konkursu organizowanego przez Legnickie Centrum Kultury wspólnie z Fundacją Kulturalno-Społeczną Satyrykon. Satyrykon od 45 lat skupia wokół siebie ludzi wybitnych i nietuzinkowych. Przede wszystkim rysowników, malarzy i grafików, ale nie tylko. Wyrósł na tradycji walki z absurdami naszego świata, wytykania ich, wyśmiewania czy wreszcie zadumy nad naszą rzeczywistością.
W Muzeum Karykatury zostaną wystawione prace artystów pochodzących z wielu krajów, dzięki czemu widzowie będą mogli przekonać się, jak te same zjawiska i problemy odczytywane są i ujmowane z różnych perspektyw w satyryczną formę.
Wśród uczestników wystawy znaleźli się m.in. laureat tegorocznej Grand Prix Fuentes Hierrezuelo Carlos David (Kuba), Laureatka Nagrody Dyrektora Muzeum Karykatury Joanna Gębal (Polska), a także Mirosław Gryń (Polska), znany z łamów „Polityki” czy Paweł Kuczyński (Polska) – stały współpracownik „WPROST”, Jugoslav Vlahović (Serbia), Agim Sulaj (Włochy), Yurii Levshyn (Polska) czy Mohammad Amin Aghaei (Iran).
Specjalna część przestrzeni Muzeum zostanie przeznaczona na wystawę prac Yuria Levshyna – najlepszego debiutanta tegorocznej edycji i laureata II nagrody w kategorii Żart i Satyra.
W trakcie wernisażu wystawy – 15 września 2022 roku o godzinie 18.00 – zostanie wręczona, już po raz dziesiąty, nagroda Szpila Satyrykonu, nagradzająca niepokorne i inspirujące osobowości. Wyróżnienia przyznawane są od 2013 roku. Dotychczas Szpilę otrzymali między innymi: Maria Peszek, Joanna Kołaczkowska, Maria Czubaszek, Wojciech Młynarski, Maciej Stuhr, Stanisław Tym, Henryk Sawka, Wojciech Mann, Piotr Bukartyk, Andrzej Poniedzielski czy zespół „Szkła Kontaktowego”. Szpile przyznawane są za otwarty umysł, poczucie humoru, dystans do siebie i otaczającego świata. Wyboru laureatów dokonuje corocznie zmieniająca się Kapituła Szpili Satyrykonu, reprezentująca polskie środowisko opiniotwórcze. W tym roku w skład kapituły weszli: Katarzyna Kasia, Beata Tadla, Henryk Sawka, Mateusz Różański oraz Grzegorz Szczepaniak. Tegorocznego laureata poznamy 13 września 2022 roku.
Wystawa przy ulicy Koziej 11 będzie dostępna dla widzów do 23 października 2022 roku. Dodatkowo w Lengrenówce przy ul. Brzozowej 6/8 – dawnej pracowni Zbigniewa Lengrena – zaplanowaliśmy krótką pop-upową wystawę prac Joanny Gębal – laureatki nagrody specjalnej – nagrody Dyrektora Muzeum Karykatury. Wybrane prace Joanny Gębal zostaną zaprezentowane między 7 a 9 października.
Organizatorzy: Muzeum Karykatury w Warszawie, Legnickie Centrum Kultury, Fundacja Kulturalno-Społeczna Satyrykon
Satyrykon to międzynarodowy, otwarty konkurs, do którego autorzy mogą zgłaszać rysunki, grafiki, fotografie, rzeźby oraz inne dzieła plastyczne. Satyrykon powstał w 1977 roku – jego inicjatorami byli Andrzej Tomiałojć i Robert Szecówka. Początkowo Satyrykon miał charakter lokalny, ale już w 1978 roku przekształcił się w konkursową Ogólnopolską Wystawę Rysunku Satyrycznego. W ciągu następnych lat Satyrykon wzbogacał swój program i poszerzał formułę. W 1985 stał się oficjalnie konkursem międzynarodowym. Wówczas nawiązano ścisłe kontakty z wieloma artystami, krytykami sztuki i organizatorami festiwali z zagranicy. Obecnie Satyrykon organizowany jest przez Legnickie Centrum Kultury wspólnie z Fundacją Kulturalno-Społeczną Satyrykon.
Muzeum Karykatury to muzeum, którego domeną jest humor, rysunek, ilustracja, plakat i komiks. Muzeum nie prezentuje wystawy stałej – w ciągu roku organizuje kolejne wystawy tematyczne lub poświęcone konkretnym artystkom i artystom. Muzeum dysponuje niewielką przestrzenią wystawową – wystawy są kameralne i starannie przemyślane. Muzeum Karykatury w Warszawie powstało w roku 1978. Jego twórcą, a później długoletnim dyrektorem, był znakomity rysownik i satyryk Eryk Lipiński. Do dzisiaj zgromadziło kolekcję prac, która liczy ponad 20 tysięcy eksponatów. Składają się na nią rysunki polskich i światowych twórców, od wieku XVIII po czasy współczesne. Muzeum otwiera się też na komiks, ilustrację i projektowanie graficzne.
Yurii Levshyn – urodzony w 1995 roku, absolwent kierunku Grafika w Collegium da Vinci w Poznaniu. Zajmuje się projektowaniem graficznym, grafiką warsztatową i ilustracją. Swoimi pracami stara się mówić o rzeczach mu bliskich i codziennych – o tym, co go niepokoi i zachwyca. W jego grafikach często można dostrzec komentarz dotyczący aktualnych i ważnych wydarzeń. Przy tworzeniu prac nie zamyka się w jednej technice – stosuje zarówno media tradycyjne (takie jak rysunek, malarstwo czy grafika warsztatowa), jak i szeroki wachlarz narzędzi cyfrowych. Joanna Gębal – urodzona w 1989 roku, zajmuje się ilustracją oraz grafiką użytkową, obecnie mieszka i pracuje w Warszawie. Ukończyła Wydział Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Ilustruje do magazynów, książek, animacji, projektuje wzory na tkaniny, opakowania produktów, identyfikacje wizualne. Satyrykon Legnica 2022 – kalendarium Międzynarodowa Wystawa Pokonkursowa – Muzeum Karykatury, ul. Kozia 11 13 września – 23 października 2022 15 września, godz. 18.00 – wernisaż wystawy, wręczenie Szpili Satyrykonu Najlepszy Debiut. Yurii Levshyn 13 września – 23 października 2022 Nagroda Muzeum Karykatury. Joanna Gębal 7 – 9 października 2022 – Lengrenówka, ul. Brzozowa 6/8a
45. Satyrykon 2022, Nagroda Fundacji Satyrykon, Paweł Kuczyński, Justice
45. Satyrykon 2022, Nagorda Dyrektora Muzeum Karykatury, Joanna Gębal, Lekcja
45. Satyrykon 2022, I miejsce, Mirosław Gryń, Lekcja religii
45. Satyrykon 2022 Grand Prix, Fuentes Hierrezuelo Carlos David, bez tytułu