Otwarcie festiwalu: 26 maj 2022, Pałac Sztuki TPSP w Krakowie
Miejsca ekspozycji: Galeria Pryzmat ZPAP OK, Galerie CENTRM NCK, Pałac Sztuki TPSP, Galeria ASP w Krakowie
„3. Krakowskie Spotkania Artystyczne 2022 – Terytoria”, to projekt prezentujący twórczość krakowskich artystów wielu pokoleń w wymiarze interdyscyplinarnym i multimedialnym, rysunek, rzeźbę, sztukę książki, sztukę papieru, fotografię i warsztat graficzny. Ma za zadanie wykazać możliwości, zakres działań i profesjonalizm współczesnych artystów, propagować postawy oparte na świadomości tożsamości kulturowej, przedstawić Kraków, jako jeden z najważniejszych ośrodków artystycznych Polski i Europy, wykazać potencjał rodzimych twórców oraz rolę, jaką odgrywają we współczesnej sztuce w skali ogólnopolskiej i światowej. Ma stanowić próbą charakterystyki aktualnych problemów świata, przedstawionych poprzez działania artystyczne wpisujące się w wymiar sztuki XXI wieku oraz stać się promocją rodzimych twórców, Miasta Krakowa i Małopolski.
Projekt, o charakterze festiwalu sztuki, będzie się składać z wystaw głównych o charakterze zbiorowym, organizowanych przez ZPAP OK oraz wystaw towarzyszących – indywidualnych lub zbiorowych, organizowanych przez instytucje kultury i krakowskie galerie sztuki współczesnej.
Hasło projektu – Terytoria, odnosi się do szeroko rozumianych obszarów ludzkiego funkcjonowania w zakresie miejsca życia i pracy oraz prywatnej przestrzeni ograniczonej zewnętrznymi lub wewnętrznymi normami, uwarunkowaniami lub okolicznościami. Punkt wyjścia prezentowanych na wystawach prac ma stanowić odwołanie się do trwającej od zimy 2019 roku ogólnoświatowej pandemii coronavirusa Covid-19 oraz do trwającej obecnie agresji Rosji na Ukrainę, które zmieniły świat i postrzeganie człowieka w zakresie wolności, niezależności oraz bezpieczeństwa i niespodziewanego zagrożenia.
W projekcie ważne jest podkreślenie wymiaru destrukcji świata wynikającej z braku poszanowania natury i człowieka, nadrzędności zysków, wyścigu technologicznego oraz manipulacji prowadzących do ograniczeń wolności, dehumanizacji społeczeństw i nadzoru nad nimi.