1995 – Chaos i bezruch


17.05.2025 - 11.07.2025

Wystawa „1995 – Chaos i bezruch” to opowieść o okresie przejściowym – roku, w którym narodziło się BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim, a Polska przechodziła głębokie przemiany polityczne, społeczne i kulturowe. To wtedy,w cieniu transformacji ustrojowej, rodziły się nowe języki artystyczne, a sztuka zyskiwała coraz większą swobodę wyrazu i nowe pola znaczeń.
Rok 1995 był symboliczny: wybory prezydenckie, w których zwyciężył Aleksander Kwaśniewski, zamknęły etap politycznego przejścia między „starą” a „nową” Polską. Zmieniała się świadomość społeczna, struktura mediów, a także stosunek do Zachodu i własnej tożsamości. Oskara zdobył film Forrest Gump, w Warszawie uruchomiono pierwszy odcinek pierwszej linii metra, Marek Kamiński został pierwszym człowiekiem, który zdobył oba bieguny Ziemi w ciągu roku, sonda Galileo dotarła do Jowisza, Gangsta’s Paradise zespółu Coolio była piosenką numer jeden na liście magazynu „Billboard”, na liście przebojów Trójki triumfował Dotyk Edyty Górniak, a Internet traktowano jeszcze jako chwilową modę. W tym samym czasie sztuka – niepokorna, refleksyjna, niekiedy prowokacyjna –zaczynała odgrywać coraz większą rolę w komentowaniu i przetwarzaniu przemian tego okresu. W Polsce zaczęły powstawać pierwsze ważne kolekcje sztuki w Polsce.

Jubileuszowa wystawa z okazji 30-lecia BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim stanowi doskonałą okazję do zaprezentowania bogactwa zbiorów, które od 2007 roku gromadzi Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu. Ekspozycja umożliwi szerokiej publiczności kontakt z najcenniejszymi dziełami –fundamentem tej kolekcji.
Prezentowane prace są nie tylko wizytówką Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu, ale również świadectwem artystycznego dorobku 30 polskich artystek i artystów współczesnych. Wśród eksponatów znajdą się zarówno dzieła uznanych twórców i twórczyń, którzy wyznaczali nowe ścieżki w sztuce, jak i przedstawicieli młodszego pokolenia. Ta różnorodna prezentacja jest podróżą przez style, techniki i tematy – od klasyki po nowoczesność, od malarstwa po rzeźbę i fotografię. Tytuł 1995 jest symbolicznym punktem na osi czasu polskiej sztuki i połączeniem tego, co było przed, i tego, co wydarzyło się po tej dacie w polskiej sztuce. Ilustracją do tej osi będą prezentowane dzieła.

Punktem wyjścia i jednocześnie inspiracją dla tytułu wystawy jest praca Jadwigi Sawickiej Chaos i bezruch (1995). Obraz należy do grona jej charakterystycznych prac z tekstem. Realizacje artystki są reakcją na opresyjny świat haseł i produktów popkultury. Każdego dnia atakują nas setki komunikatów, których nie jesteśmy w stanie przyswoić, przeczytać do końca, zrozumieć i poddać krytycznej ocenie. Wyrwane z kontekstu cytaty są elementem podprogowej propagandy. Sawicka potraktowała je jako zjawisko estetyczne – dokonując ich dekonstrukcji, odbiera im moc, oswaja. Jej prace są znakiem naszych czasów, zwracają uwagę na kondycję społeczeństwa i są nieustająco aktualne.
Wystawanie ma charakteru linearanej opowieści – nie prowadzi przez daty ani rozdziały, nie podsuwa gotowych interpretacji. Zamiast tego zaprasza do wejścia w rytm obrazów, napięć i skojarzeń. Dzieła zostały zestawione intuicyjnie– według energii, kontrastów, nastrojów i wewnętrznych dialogów, które toczą się między nimi. Niektóre prace rezonują ze sobą barwą, inne formą lub emocją. Są tu zestawienia ciche i gwałtowne, przewrotne i melancholijne, które nie wymagają kontekstu – tylko uważności.

Traktujemy tę przestrzeń jak partyturę: pełną pauz, akcentów i zmian tempa. Zachęcamy, by się nie spieszyć, dać się zaskoczyć, a czasem cofnąć się o kilka kroków. Jubileuszowa wystawa to także symboliczne podziękowanie za zaufanie, jakim obdarzyli nas artyści i miłośnicy sztuki. Zapraszamy do odkrywania tych ważnych dzieł, do refleksji nad tym, jak sztuka odzwierciedla zmieniające się społeczeństwo i jak wpływa na nasze życie. Każdy z obiektów to nie tylko obraz czy rzeźba – to świadek historii, emocji i twórczych idei, które mogą inspirować i pobudzać wyobraźnię.

Artystki i artyści: Sylwester Ambroziak, Mirosław Bałka, Anna Baumgart, Marcin Berdyszak, Tomasz Ciecierski, Martyna Czech, Dawid Czycz, Norbert Delman,Marta Deskur, Ryszard Grzyb,Marek Kijewski, Katarzyna Kukuła, Piotr Kurka, Agata Kus, Paweł Kowalewski, Natalia Lach-Lachowicz, Piotr Lutyński, Marcin Maciejowki, Aldona Mickiewicz, Włodzimierz Pawlak, Jadwiga Sawicka, Paweł Susid, Marek Szczęsny, Leon Tarasewicz, To masz Tatarczyk, Dariusz Vasina, Zbigniew Warpechowski, Marcin Zawicki, Rajmund Ziemski

Kurator: Paweł Witkowski

Organizatorzy: BWA Ostrowiec Świętokrzyski oraz Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu

Galeria BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim
41 263 20 48

ul. Siennieńska 54

27-400 Ostrowiec Świętokrzyski

17.05.2025 - 11.07.2025

wernisaż

17.05.2025

18:00