Podobnie, jak w poprzednich latach, obecny rok zamykamy wielkim „9. Salonem Bożonarodzeniowym ZPAP OK 2023”, który tradycyjnie odbywa się w Pałacu Sztuki TPSP w Krakowie. Piszę wielkim, ponieważ zgłosiła się do niego rekordowa liczba artystów zrzeszonych w Krakowskim Okręgu Związku, czyli 302 czynne zawodowo osoby, reprezentujące różne grupy wiekowe oraz wszelkie możliwe rodzaje malarstwa, rysunku, grafiki i rzeźby.
Ta obfita frekwencja chętnych do zaistnienia na przeglądowej, zbiorowej wystawie środowiskowej świadczy o wyjątkowej aktywności twórczej rodzimych artystów, o głodzie wystawienniczym i potrzebie solidarnego utożsamiania się zarówno z ZPAP OK jak i z innymi koleżankami i kolegami, których łączy wspólny, artystyczny los. Potwierdza również słowa Tadeusza Kantora, że: Rytm twórczości jest nieprzerwany; wymaga totalnego, bez reszty permanentnego zaangażowania myśli, woli i wyobraźni i jest to absolutna prawda, o czym najlepiej wiedzą wszyscy Ci, którzy swe życie podporządkowali twórczej kreacji. Poprzez ciągłą jej kontynuację wciąż się rozwijają, odkrywając nieznane wcześniej rejony własnej wyobraźni i możliwości, wykazując równocześnie wielką odwagę, oddanie i poświęcenie muzie sztuki. Mówi o tym amerykański reżyser i scenarzysta Alan Alda: Twórcze życie wymaga odwagi. Kreatywność to przestrzeń, w której to ty jesteś odkrywcą. Musisz opuścić miasto swojego komfortu i udać się na wyprawę w dziką krainę swojej intuicji. Nie dojedziesz tam autobusem, tylko pracą i podejmowaniem ryzyka, nie do końca wiedząc, co robisz. To, co tam odkryjesz, będzie wspaniałe. Odkryjesz siebie.
Przestronne sale Pałacu Sztuki pomieszczą wszystkie tegoroczne odkrycia. Konglomerat ich propozycji zapewne doprowadzi do zawrotu głowy, ale taka jest właśnie współczesna sztuka – wolna od narzuconych ram i rygorów, prezentująca niezliczone postawy i zainteresowania, akceptująca wszelką tematykę, techniki i formy wizualizacji. Tego typu zbiorowe pokazy są ważne – nasz, w szczególny sposób unaocznia, jak wielu artystów mieszka i tworzy w Krakowie, jak ich praca jest intensywna i ciągła, pomimo wielu życiowych niedogodności i ciągłego zderzania się z przeciwnościami losu.
Jak zawsze podkreślam, „Bożonarodzeniowy Salon ZPAP OK” jest szczególny nie tylko ze względu na mnogość prezentowanych obiektów. Jego wyjątkowa atmosfera wynika także z czasu, kiedy jest organizowany – zbliżające się Święta Bożego Narodzenia i nadchodzący Nowy Rok, łącząca się z nimi atmosfera miłości, poczucia wspólnoty, zadumy i refleksji nad życiem zbliżają wszystkich sprawiając, że czujemy się jedną wielką rodziną, żyjącą w tych samych uwarunkowaniach zewnętrznych, dzieląc ten sam los. Sztuka, która zbliża nas do siebie, rozjaśnia nasze życie i sprawia, że rozumiemy się nawzajem i lubimy przebywać we własnym towarzystwie, wspierać się i dzielić nabytymi doświadczeniami.
Życzmy więc sobie wszystkiego co najlepsze – by nasze marzenia i artystyczne ideały miały szanse urzeczywistnienia, by nasze posłannictwo niosło nam samym i innym ludziom radość, otwierało oczy na piękno, działało uzdrowicielsko swą wewnętrzną mocą, a także mądrym przekazem, pełnym zrozumienia, empatii i oddania. Serdecznie dziękuję Zarządowi Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie i Dyrektorowi Pałacu Sztuki Panu Przemysławowi Witkowi za kolejną możliwość prezentacji związkowej sztuki w pięknej, historycznej siedzibie Towarzystwa, dziękuję artystom biorącym udział w wystawie i wszystkim osobom zaangażowanym w jej organizację, ze szczególnym podkreśleniem roli Pani Grażyny Skowron, Kierowniczki Biura ZPAP OK. Dziękuję również odbiorcom naszych artystycznych propozycji, mając nadzieję, że wysoka temperatura prezentowanej twórczości i pozytywne fluidy z niej płynące rozgrzeją wszystkim serca i dusze w nadchodzące mroźne, zimowe dni...