Miejska Galeria Sztuki w Łodzi już po raz 18. prezentuje w przestrzeniach Galerii Willa prace nadesłane na Międzynarodowe Triennale Małe Formy Grafiki, Polska – Łódź. Od ponad 40 lat impreza stanowi niezwykłe spotkanie ze współczesną grafiką warsztatową z kilkudziesięciu krajów. Jest jednym z najstarszych wydarzeń cyklicznych na świecie poświęconych tej dyscyplinie sztuki i największą międzynarodową prezentacją grafiki warsztatowej w Łodzi.
Tegorocznej wystawie głównej prezentowanej w Galerii Willa, towarzyszą ekspozycje w Ośrodku Propagandy Sztuki, Galerii Re:Medium, Galerii Kobro oraz Galerii ASP.
Miejska Galeria Sztuki w Łodzi pragnie podkreślić ciągłość i rozwój tej ekspozycji, która, promując miniatury graficzne wykonane w technikach warsztatowych, nie pozostaje także obojętna na eksperymenty techniczne czy ciekawe rozwiązania stylistyczne. Autorzy, poszukując własnej drogi artystycznej, tworzą nowe, niekiedy charakterystyczne tylko i wyłącznie dla siebie formy graficzne, utrwalając wizerunek współczesnego człowieka i jego otoczenia, czy też odwołując się do tradycji bądź wyjątkowości wielu kultur, a niekiedy trudnych, aktualnych historii poszczególnych krajów.
W 2023 roku, podobnie jak w poprzednich edycjach, na główną wystawę zostały zakwalifikowane odbitki z płyt graficznych o formacie 12 x 15 cm, wykonane w tzw. „technikach szlachetnych”.
Dzięki organizacji 17. dotychczasowych edycji Triennale w latach 1979-2020 Miejska Galeria Sztuki w Łodzi zgromadziła kolekcję miniatur graficznych liczącą 13 690 prac, promując, tym samym, twórczość graficzną uczestników ekspozycji w Polsce i za granicą.
Do udziału w tegorocznej edycji zgłosiło się 386 artystów z 44 krajów, którzy nadesłali 1282 prace. Na wystawę międzynarodowe jury zakwalifikowano 602 prace 233 artystów z 37 krajów. Najlepsze zestawy prac zostaną wyróżnione Medalami Honorowymi, zaprojektowanymi przez łódzką rzeźbiarkę i medalierkę Dominikę Karpińską Kopiec.
Miniatury graficzne pokazywane w 2023 roku różnią się od tych sprzed dziesięcioleci. Więcej w nich ekspresji, mniej pracy rzemieślniczej. O wiele większa jest reprezentacja artystów młodych i bardzo młodych. Daje to nadzieję, że Triennale będzie trwać i utrwalać swoją renomę w świecie, zachowując wypracowaną formę, a grafiki na nim prezentowane będą szkołą dla następnych pokoleń marzących o nobilitacji – Medalu Honorowym (...) – zauważa Piotr Ciesielski, członek jury, profesor w łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych.
Otwarciu Triennale w Galerii Willa będzie towarzyszyła, ciesząca się dużym zainteresowaniem ze strony miłośników i kolekcjonerów sztuki, aukcja prac graficznych polskich uczestników konkursu. Aukcja rozpocznie się o godzinie 19.30 i poprowadzi ją Artur Andrus – dziennikarz, prezenter telewizyjny, publiczności znany również jako piosenkarz i twórca kabaretowy. Cena wywoławcza prac to 100 zł.
Pomysł międzynarodowej wystawy ukazującej miniaturę graficzną zrodził się w środowisku łódzkich bibliofilów i grafików skupionych w Łódzkim Towarzystwie Przyjaciół Książki pod koniec lat 70. Inicjatorami wystawy byli wieloletni Przewodniczący Towarzystwa Michał Kuna i prof. Grzegorz Matuszak – współkomisarze pierwszych edycji wystawy.
Jak podkreśla dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi i kurator Triennale - Dariusz Leśnikowski:
Za rok minie 45 lat, od kiedy, z inicjatywy środowiska łódzkich bibliofilów, odbyło się pierwsze spotkanie miłośników małej formy graficznej – twórców i widzów. Również w 2024 roku Miejska Galeria Sztuki w Łodzi obchodzić będzie stulecie swojego istnienia. Organizowany przez Galerię cykliczny konkurs pozostaje jednym z największych osiągnięć tej instytucji w całej historii jej funkcjonowania. Triennale zachowuje ciągłość, a równocześnie cały czas się rozwija.
kurator Triennale: Dariusz Leśnikowski
koordynatorka Triennale: Małgorzata Dzięgielewska
Fotografia u góry: Masaaki Sugita (Japonia), Salome, 2022, miedzioryt
Akito Tanimura (Japonia), Ground – XI, 2023, litografia
Guillermo Velazquez (Argentyna), Post Formas II, 2023, technika mieszana
Małgorzata Chomicz (Polska), Duality, 2020, linoryt