Minęło 50 lat od kiedy Andrzej Mroczek został szefem Galerii Labirynt. Były to wyjątkowe lata dla sztuki – performans, sztuka konceptualna, wideo, poezja konkretna, sztuka feministyczna, instalacje. Wszystko to i wiele więcej można było zobaczyć w lubelskiej galerii. Lublin odwiedzały i prezentowały tu swoje prace osoby artystyczne, które tworzą obecnie kanon sztuki współczesnej. Nazwa galerii stała się znana w środowiskach artystycznych całej Europy. A wszystko to dzięki bezkompromisowej postawie Andrzeja Mroczka, zaufaniu jakim darzyły go artystki i artyści oraz jego otwartości na eksperyment artystyczny. Na wystawie zobaczymy prace części z nich.
Nie chcemy jednak wyłącznie celebrować przeszłości – byłoby to zaprzeczeniem idei Galerii Labirynt. Równie ważnym celem tej wystawy jest próba odpowiedzi na pytanie – co dalej, jakie ma być kolejne 50 lat? Dlatego ponownie zapraszamy młode osoby z Lublina i nie tylko. Chcemy, aby Labirynt był ich miejscem. Dla nich chcemy rozszerzać pole naszej działalności. Nie chcemy zamykać się w granicach sztuk wizualnych, które już i tak od dawna przestały działać.
Labirynt to miejsce na działania młodych osób: muzyka, film, poezja, taniec, aktywizm, teatr, didżejing, drag, gotowanie, programowanie, imprezy, koncerty, ogrodnictwo, pszczelarstwo, ekologia, AI, sztuki wizualne – i co jeszcze? To zależy od nich, od ich wyobraźni i potrzeb.
W wystawie wezmą udział:
pierwsze 50: Janusz Bałdyga, Mirosław Bałka, Jan Berdyszak, Lucjan Demidowski, Andrzej Dłużniewski, Maria Fidor, Koji Kamoji, Marek Konieczny, Zofia Kulik, Zdzisław Kwiatkowski, Przemysław Kwiek, Andrzej Lachowicz, Natalia LL, Teresa Murak, Andrzej Partum, Maria Pinińska-Bereś, Andrzej Polakowski, Małgorzata Potocka, Józef Robakowski, Zygmunt Rytka, Mikołaj Smoczyński, Jan Świdziński, Zbigniew Warpechowski, Krzysztof Zarębski, Ewa Zarzycka
pomiędzy: Anna Baumgart, Wojciech Bąkowski, Przemek Branas, Oskar Dawicki, Katarzyna Górna, Barbara Gryka, Paweł Korbus, Katarzyna Kozyra, Robert Kuśmirowski, R.E.P., Wiktor Stribog, Anna Zaradny
drugie 50: czekamy na propozycje młodych osób, które chcą mieć swój udział w drugiej 50-ce Labiryntu*
Kurator: Waldemar Tatarczuk
Fotografia u góry: Widok wystawy "100 lat w Labiryncie", fot. Wojciech Pacewicz