Artessia Dom Aukcyjny

XIX Aukcja Dzieł Sztuki i Rzemiosła

28.11.2024 czwartek

19:00

Artessia Dom Aukcyjny

ul. Wilcza 55/63

00-679 Warszawa

18.11 - 28.11.2024

Organizator aukcji dolicza 20% opłatę do ceny sprzedaży.

Na aukcji obowiązuje regulamin domu aukcyjnego.

54 obiekty
01
01

Leon WYCZÓŁKOWSKI (1852 Huta Miastkowska k. Siedlec - 1936 Warszawa)

Sędzielina, 1924

litografia tuszem, prósz/ papier, 47,5 x 36,5 cm;
sygn. i dat. ołówkiem p.d.: LWyczół 1924, opis. l.d.: Tusz

Cena wywoławcza:

4 000 zł

Estymacja:

8 000 - 10 000 zł

02
02

Bronisława RYCHTER-JANOWSKA (1868 Kraków - 1953 Kraków)

Pochmurny dzień z widokiem na Giewont

olej/ deska, 20,5 x 32 cm,
sygn. p.d.: B.Rychter-Janowska;
na odwrociu napis: „Pochmurny dzień” 100 / Br. Rychter Janowska

Cena wywoławcza:

5 000 zł

Estymacja:

8 000 - 10 000 zł

03
03

Soter JAXA-MAŁACHOWSKI (1867 Wolanów -1952 Kraków)

Wiejska chata nad strumieniem, 1921

gwasz/ tektura, 34x48,5 cm,
sygn. l.d.: S Jaxa / 1921;

Cena wywoławcza:

9 000 zł

Estymacja:

12 000 - 15 000 zł

04
04

Tadeusz MAKOWSKI (1882 Oświęcim -1932 Paryż)

Klify, ok. 1927

olej/ płótno, 27x41 cm,
sygn. p.d.: Tadé Makowski;
na odwrociu napis: Tadé Makowski / Falaises / Paris

Cena wywoławcza:

48 000 zł

Estymacja:

60 000 - 80 000 zł

05
05

Trzy siostry

olej/ płótno, 89x123 cm

Cena wywoławcza:

4 000 zł

Estymacja:

7 000 - 10 000 zł

06
06

Scena mitologiczna

olej/ płótno dublowane, 105x89 cm

Cena wywoławcza:

2 500 zł

Estymacja:

4 000 - 6 000 zł

07
07

Panorama Warszawy od strony Wisły, 1822
akwaforta, akwarela/ papier, 36x52,5 cm;
na odwrociu napis piórkiem: Warsaw. Grafikę rytował Jan Fischbach, odbijał zakład Artaria w Wiedniu

Cena wywoławcza:

5 000 zł

Estymacja:

8 000 - 12 000 zł

08
08

Straż hetmańska, Husarz

olej/ płótno dublowane, 62x39 cm,
sygn. p.d.: W.Pawliszak (sygnatura poprawiana);

Cena wywoławcza:

12 000 zł

Estymacja:

16 000 - 20 000 zł

09
09

Polowanie z sokołem

gwasz, tusz, ołówek/ papier, 25,5x139,5 cm,
sygn. p.d. faksymile: W.Pawliszak;
na oprawie nalepka nr 6372 z Wystawy pośmiertnej artysty w 1905 roku w TZSP w Warszawie oraz dawna reprodukcja z wizerunkiem artysty

Cena wywoławcza:

5 000 zł

Estymacja:

7 000 - 9 000 zł

10
10

Śmierć ks. Józefa Poniatowskiego, przed 1830
olej/ płótno dublowane, 64x79 cm,
napis. p.d.: JSuchodolski

Cena wywoławcza:

38 000 zł

Estymacja:

5 000 - 80 000 zł

11
11

Franciszka z hr. Grocholskich Remigianowa Jełowicka

olej/ płótno naklejone na tekturę, 68x52 cm,
sygn. p.d.: ZW, opisana p.d.: Franciszka z Grocholskich Jełowicka

Cena wywoławcza:

2 500 zł droit de suite

Estymacja:

3 500 - 5 000 zł

12
12

Franciszka z Jełowickich Michałowa hr. Czacka

olej/ płótno naklejone na tekturę, 68x52 cm

Cena wywoławcza:

2 500 zł droit de suite

Estymacja:

3 500 - 5 000 zł

13
13

Anastazja z hr. Tarnowskich Pawłowa Jełowicka

Cena wywoławcza:

3 000 zł droit de suite

Estymacja:

4 000 - 5 000 zł

14
14

Jan Sarkander, 1865

olej/ płótno, 85x59 cm,
sygn. p.d.: E. Świerkiewicz / w Cieszynie / 1865

Cena wywoławcza:

3 900 zł

Estymacja:

6 000 - 8 000 zł

15
15

Nawracanie pogan, ok. 1900

olej/ płótno, 57x77 cm,
sygn. l.d.: Zygmunt Ajdukiewicz;
na odwrociu napis: Autentyczność szkicu / Zygmunta Ajdukiewicza / stwierdzam / Stan. Ajdukiewicz;

Cena wywoławcza:

25 000 zł

Estymacja:

35 000 - 50 000 zł

16
16

Zakopane, Piwnica góralska i widok na Giewont, 1942

olej/ sklejka, 40,5x50 cm,
sygn. i dat. l.d.: St Kamocki / 1942;
na odwrociu napis autorski: S.Kamocki / Harenda - Zakopane / „Piwnica goralska”

Cena wywoławcza:

5 000 zł

Estymacja:

7 000 - 9 000 zł

17
17

Zakopane, Równia Krupowa, 1942

olej/ sklejka, 40,5x50 cm,
na odwrociu napis autorski S.Kamocki / Zakopane / Rownia Krupowa

Cena wywoławcza:

5 000 zł

Estymacja:

7 000 - 9 000 zł

18
18

Kazimierz PUŁASKI (1861 – 1947)

Żniwa, 1895 r.

olej/ płótno, 52x78 cm,
sygn. l.d.: Kazimierz Pułaski / Warszawa 95

Cena wywoławcza:

15 000 zł

Estymacja:

30 000 - 50 000 zł

19
19

Leon Edward KROCZAK (Lwów, 2-3 ćw. XX)

Pejzaż podgórski

olej/tektura, 27,5x38,5 cm;
sygn. l.d.: L.E. Kroczak

Cena wywoławcza:

1 200 zł

Estymacja:

2 000 - 2 500 zł

20
20

Mazowiecka łąka

olej/ tektura, 35x43,5 cm,
sygn. p.d.: C.Tański

Cena wywoławcza:

3 500 zł

Estymacja:

5 000 - 7 000 zł

21
21

Józef RAPACKI (1871 - 1929)

Wiosenna łąka, 1927

olej/ tektura, 63x77 cm,
sygn. p.d.: Józef Rapacki 1927 Olszanka

Cena wywoławcza:

45 000 zł

Estymacja:

50 000 - 70 000 zł

22
22

Zimowy pejzaż z kapliczką

akwarela, gwasz, ołówek/ papier, 65x96 cm;
sygn. l.d.: S.Gibiński

Cena wywoławcza:

3 500 zł droit de suite

Estymacja:

5 000 - 8 000 zł

23
23

Adam SETKOWICZ (1876 Kraków - 1945 Kraków)

Zimowe spotkanie

gwasz/ karton, 27x46 cm,
sygn. l.d.: A Setkowicz

Cena wywoławcza:

3 500 zł

Estymacja:

4 000 - 5 000 zł

24
24

Władysław SKOCZYLAS (1883 Wieliczka - 1934 Warszawa)

Widok z Kazimierza nad Wisłą

akwarela, gwasz/papier, 35x49 cm;
sygn. p.d.: W.Skoczylas

Cena wywoławcza:

12 000 zł

Estymacja:

18 000 - 25 000 zł

25
25

Stanisław SAWICZEWSKI (1866 Kraków - 1943 Warszawa)

Akt siedzącej na ławce

ołówek/ papier, 24,5x19 cm;

Cena wywoławcza:

500 zł

Estymacja:

1 000 - 1 500 zł

26
26

Akt wspartej na łokciu

ołówek/ papier, 18,5x21,5 cm

Cena wywoławcza:

500 zł

Estymacja:

1 000 - 1 500 zł

27
27

Czytający gazetę, 1896

ołówek/ papier, 12x12 cm,
sygn. dat. i opis. p.d.: St. Saw.. / 6.V.96 Wiedeń;
na oprawie pieczęć: Ze spuścizny Stanisława Sawiczewskiego / Nr 2C14;
poniżej nalepka DA Desa Unicum

Cena wywoławcza:

650 zł

Estymacja:

1 000 - 1 500 zł

28
28

Siedząca kobieta, ok. 1900

ołówek/ papier, 20x14 cm,
na oprawie pieczęć: Ze spuścizny Stanisława Sawiczewskiego / Nr 2C20;

Cena wywoławcza:

700 zł

Estymacja:

1 200 - 1 600 zł

29
29

Kompozycja, 2004

olej/ karton, 56x70 cm,
sygn. i dat. p.g.: SM 23 III 2004

Cena wywoławcza:

3 000 zł droit de suite

Estymacja:

5 000 - 8 000 zł

30
30

Danuta LEWANDOWSKA (1927 Warszawa - 1977 Warszawa)

Kompozycja 1, lata 60. XX w.

gwasz/papier, 34,5x23 cm;
naklejona na karton;
na nim napis l.d.: 14., verso napis: Kory(e)cka - Lewandowska

Cena wywoławcza:

3 000 zł droit de suite

Estymacja:

4 000 - 6 000 zł

31
31

Kompozycja 17/75, 1975

akryl/płyta pilśniowa, żyłka 41,5x39,5 cm;
na odwrociu autorski napis: nr 17/75

Cena wywoławcza:

19 000 zł droit de suite

Estymacja:

2 500 - 35 000 zł

32
32

Kompozycja 2, lata 60. XX w.

gwasz/papier, 27x17 cm;
naklejona na karton

Cena wywoławcza:

2 800 zł droit de suite

Estymacja:

4 000 - 6 000 zł

33
33

Krystian JANKOWSKI (ur. 1956, Międzyrzecz Wielkopolski)

Pamiętaj o mnie, 2022

olej/ płótno, 60x50 cm,
sygn. p.d.: Jankowski;
na odwrociu opis autorski: „Pamiętaj o mnie” / Krystian Jankowski / olej 60x50 cm / 2022.02.11.

Cena wywoławcza:

5 000 zł droit de suite

Estymacja:

8 000 - 10 000 zł

34
34

Kompozycja - Pejzaż, 2012

akryl/płótno, 70x50 cm;
sygn. i dat. na odwrociu: Anna Danuta Lewandowska 2012

Cena wywoławcza:

3 800 zł

Estymacja:

5 000 - 7 000 zł

35
35

Urszula BROLL-URBANOWICZ (1930 Katowice - 2020 Przesieka)

Kompozycja, 1953

gwasz/ papier, 20x29 cm, na odwrociu
sygn. ołówkiem: Broll, 1953

Cena wywoławcza:

2 500 zł droit de suite

Estymacja:

3 500 - 4 500 zł

36
36

Józef CZAPSKI (1896 Praga - 1993 Maisons-Laffitte)

Bukiet kwiatów

tusz lawowany/ papier, 27x19,5 cm,
sygn. i opis. p.d.: Tereni / J.;
papier ze znakiem wodnym: Hamilton Bond

Cena wywoławcza:

2 000 zł droit de suite

Estymacja:

3 000 - 5 000 zł

37
37

Jan CYBIS (1897 - 1972)

Nad morzem - z cyklu: Świnoujście, 1972

ołówek, akwarela/ papier;
28 x 38 cm;
sygn. i dat. p. d. (ołówkiem): Jan Cybis 72

Cena wywoławcza:

3 500 zł droit de suite

Estymacja:

5 000 - 7 000 zł

38
38

Wieczór nad Wisłą

olej/ sklejka, 18,5x35 cm,
sygn. p.d.: T.Cieślewski;

Cena wywoławcza:

3 500 zł droit de suite

Estymacja:

6 000 - 8 000 zł

39
39

Zdzisław BEKSIŃSKI (1929 Sanok - 2005 Warszawa)

Kobieta, 1957-8

monotypia/ papier, 42 x 30 cm;
na oprawie pieczęć: Wojewódzki Urząd / Ochrony Zabytków / … Gdańsk ...;
do oprawy przyklejony opis z wystawy w 2004 roku;

Cena wywoławcza:

9 000 zł droit de suite

Estymacja:

14 000 - 18 000 zł

40
40

Andrzej URBANOWICZ (1938 Wilno - 2011 Szklarska Poręba)

Kompozycja, 1963

monotypia/ papier, 14,5x20 cm,
sygn. p.d.: aubranowicz 63 i numerowany l.d.: 98/100

Cena wywoławcza:

500 zł droit de suite

Estymacja:

800 - 1 200 zł

41
41

Teresa TYSZKIEWICZ (1953 Ciechanów - 2020 Paryż)

Kompozycja, 1963

monotypia/ papier, 2ox20 cm,
sygn. p.d.: T.Tysz numerowany l.d.: 98/100

Cena wywoławcza:

800 zł droit de suite

Estymacja:

800 - 1 200 zł

42
42

Kompozycja, 1963

monotypia/ papier, 16x11,5 cm,
sygn. p.d.: U.Broll 63

Cena wywoławcza:

600 zł droit de suite

Estymacja:

1 000 - 1 500 zł

43
43

Roman OWIDZKI (1912 Ostrowy - 2009 Warszawa)

Kompozycja, 1963

litografia/ papier, 14,5x20,5 cm,
sygn. na płycie p.d.: R.O./63., oraz l.d.: R.Owidzki

Cena wywoławcza:

500 zł droit de suite

Estymacja:

800 - 1 200 zł

44
44

Serwis do kawy Kula, 1932-34 r.
porcelana, w składzie: 2 dzbanki, cukiernica, 6 filiżanek z podstawkami;
sygnowane na spodzie wyciskiem: litera Ć w trójkącie oraz numerem: 2263

Cena wywoławcza:

2 500 zł

Estymacja:

4 000 - 6 000 zł

45
45

Serwis do kawy Płaski – różowy, 1932-34 r.
porcelana barwiona w masie, w składzie: 2 dzbanki, cukiernica, 6 filiżanek z podstawkami;
sygnowane na spodzie wyciskami: litera Ć w trójkącie podpisanym Ćmielów oraz literą R

Cena wywoławcza:

2 800 zł

Estymacja:

6 000 - 8 000 zł

46
46

Wazon z dekoracją roślinną
szkło warstwowe, trawione, szlifowane, wys. 25 cm;
sygn. na brzuścu u dołu: Arsall

Cena wywoławcza:

1 800 zł

Estymacja:

3 000 - 4 000 zł

47
47

Talerz deserowy, ok. 1815-1820
porcelana, farby naszkliwne;
średnica 22,8 cm, wys. 3,3 cm;
na spodzie naszkliwnie oznaczenie wytwórni, kolorem niebieskim trzy gwiazdki, kolorem brązowym: Baranowka., poniżej: 5.

Cena wywoławcza:

3 500 zł

Estymacja:

6 000 - 9 000 zł

48
48

Para talerzy deserowych, ok. 1820-1825
porcelana, farby naszkliwne, złocenia;
średnica 23 cm, wys. 3 cm;
na spodzie oznaczenie wytwórni, kolorem brązowym naszkliwnie: Baranówka.;
na jednym talerzu poniżej: 8

Cena wywoławcza:

3 800 zł

Estymacja:

7 000 - 10 000 zł

49
49

Półmisek z przedstawieniem ptaków, XVIII w.
34x23 cm, wys. 7,8 cm;
na spodzie naszkliwnie oznaczenie wytwórni kolorem niebieskim dwa skrzyżowane miecze oraz wycisk: R

Cena wywoławcza:

2 000 zł

Estymacja:

3 000 - 4 000 zł

50
50

Półmisek z kwiatami, 2 poł. XVIII w.
fajans, farby naszkliwne, śr. 37 cm, wys. 5 cm,
sygn. na spodzie brązową farbą: P

Cena wywoławcza:

1 500 zł

Estymacja:

2 000 - 3 000 zł