Dom Aukcyjny DESA UNICUM

Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie (Sesja I)

09.12.2021 czwartek

19:00

Dom Aukcyjny DESA UNICUM

ul. Piękna 1A

00-477 Warszawa

Ceny wywoławcze.

54 obiekty
01
01

Wlastimil HOFMAN (1881 Karlino - 1970 Szklarska Poręba)

Portret dziewczynki w czerwonej czapeczce

olej/płótno naklejone na tekturę, 46,8 x 60,5 cm
sygnowany i opisany p.d.: 'Wlastimil Hofman | Paryż (...)'

Cena wywoławcza:

Estymacja:

40 000 - 60 000 zł

02
02

Dzieci z ptaszkiem, 1924

olej/tektura, 16,5 x 36 cm
sygnowany i datowany p.g.: 'Wlastimil Hofman 1924'

Cena wywoławcza:

Estymacja:

15 000 - 25 000 zł

03
03

"Portret mężczyzny w kostiumie holenderskim", 1879

olej/płótno, 59,5 x 50 cm
sygnowany i datowany p.g.: 'Anna Bilińska | 1879'

Cena wywoławcza:

Estymacja:

150 000 - 250 000 zł

04
04

Jacek MALCZEWSKI (1854 Radom - 1929 Kraków)

"Jasełka", 1888

olej/płótno, 105 x 212 cm
sygnowany i datowany p.g.: 'J. Malczewski 1888'
inne tytuły: Boże Narodzenie, Pokłon pasterzy, Szopka

Cena wywoławcza:

Estymacja:

3 000 000 - 5 000 000 zł

05
05

Portret rzeźbiarza Tadeusza Błotnickiego, 1916

olej/płótno (dublowane), 80 x 100 cm
sygnowany, datowany i opisany l.d.: 'J Malczewski | 1916 Juni | Krakau'

Cena wywoławcza:

Estymacja:

1 400 000 - 2 000 000 zł

06
06

Józef MEHOFFER (1869 Ropczyce k. Lwowa - 1946 Wadowice)

"Młodzieńcze fantazje", 1928

akwarela, ołówek/papier naklejony na płótno, 86,3 x 57,3 cm
sygnowany i datowany l.d.: 'Józ Mehoffer | 1928 r.'
pod sygnaturą wtórnie opisany długopisem: 'MARR'

Cena wywoławcza:

Estymacja:

150 000 - 250 000 zł

07
07

Julian FAŁAT (1853 Tuligłowy k. Przemyśla - 1929 Bystra k. Bielska Białej)

Pejzaż zimowy, 1897

olej/płótno, 132 x 266 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'Jul Fałat 97'

Cena wywoławcza:

Estymacja:

1 800 000 - 2 400 000 zł

08
08

Włodzimierz TETMAJER (1862 Harklowa - 1923 Kraków)

Wesele krakowskie, po 1910

olej/płótno, 150,5 x 86 cm
sygnowany l.d.: 'Włodzimierz Tetmajer'
na krośnie malarskim papierowa nalepka aukcyjna

Cena wywoławcza:

Estymacja:

500 000 - 1 000 000 zł

09
09

Chłopiec grający na flecie, 1875

olej/płótno, 132,5 x 103 cm
sygnowany l.d.: 'T. Ajdukiewicz | München 1875'
na krośnie malarskim numery inwentarzowe

Cena wywoławcza:

Estymacja:

140 000 - 180 000 zł

10
10

Leon WYCZÓŁKOWSKI (1852 Huta Miastkowska k. Siedlec - 1936 Warszawa)

"Czytanie listu", 1885-1890

olej/płótno (dublowane), 75 x 117 cm
sygnowany p.d.: 'LWyczółkowski'

Cena wywoławcza:

Estymacja:

900 000 - 1 200 000 zł

11
11

Fragment lasu, 1902

olej/płótno naklejone na tekturę, 60,5 x 45,5 cm
sygnowany monogramem i datowany u dołu: 'LW | 1902' oraz sygnowany l.g.: 'LWyczol'

Cena wywoławcza:

Estymacja:

240 000 - 300 000 zł

12
12

Alfred WIERUSZ-KOWALSKI (1849 Suwałki - 1915 Monachium)

Wesoła jazda, przed/lub 1903

olej/płótno, 80 x 106 cm
sygnowany p.d.: 'A Wierusz-Kowalski'

* opłata dodatkowa: importowy podatek VAT w wysokości 8% kwoty wylicytowanej

Cena wywoławcza:

Estymacja:

500 000 - 800 000 zł

13
13

"Sanna nocą", lata 90. XIX w.

olej/płótno, 42,5 x 63 cm
sygowany l.d.: 'A. Wierusz-Kowalski'
na odwrociu słabo czytelna okrągła pieczęć z napisem: 'MUNCHEN'

Cena wywoławcza:

Estymacja:

350 000 - 500 000 zł

14
14

Widok z małego miasteczka, 1886

olej/płótno, 27 x 40 cm
sygnowany i datowany l.d.: 'W. Malecki | 1886'

Cena wywoławcza:

Estymacja:

50 000 - 70 000 zł

15
15

Józef BRANDT (1841 Szczebrzeszyn - 1915 Radom)

Targ w okolicach Krakowa ("Powrót z jarmarku w Opoczyńskiem"), 1868

olej/płótno, 95 x 169 cm
sygnowany i datowany l.d.: 'Józef Brandt | 1868'
na odwrociu trudno czytelna czerwona pieczęć

Cena wywoławcza:

Estymacja:

3 000 000 - 4 500 000 zł

16
16

"Zaloty", 1881

olej/deska, 39,5 x 61 cm
sygnowany, datowany i opisany p.d.: 'Fr. Ejsmond | Monachium 1881 rok'
na odwrociu papierowa nalepka salonu sztuki Bruno Wenzel we Wrocławiu

Cena wywoławcza:

Estymacja:

120 000 - 180 000 zł

17
17

Rybacy bretońscy, 1886

olej/płótno (dublowane), 40 x 70 cm
sygnowany, datowany i opisany p.d.: 'M.G. Wywiórski | Monachium 86'
na krośnie malarskim trudno czytelny stempel

Cena wywoławcza:

Estymacja:

90 000 - 120 000 zł

18
18

Juliusz KOSSAK (1824 Nowy Wiśnicz - 1899 Kraków)

Cykl 4 akwarel „Polowanie na niedźwiedzia” („Scena z polowania na niedźwiedzie w Użoku”), 1874

akwarela/papier,I. 69 x 51 cm (w świetle passe-partout); II., III., IV. 68 x 51 cm (w świetle passe-partout)
sygnowane i datowane: 'Juliusz Kossak | 1874'

Cena wywoławcza:

Estymacja:

1 400 000 - 2 000 000 zł

19
19

Władysław CZACHÓRSKI (Lublin 1850 - Monachium 1911)

"Wnętrze klasztoru (schody)"

olej/tektura, 26,5 x 34 cm (w świetle oprawy)
sygnowany l.d.: 'W. Cz (...)'

Cena wywoławcza:

Estymacja:

50 000 - 70 000 zł

20
20

Piotr MICHAŁOWSKI (Kraków 1800 - Krzyżtoporzyce k. Krakowa 1855)

"Huzar na gniadym koniu", około 1837

olej/płótno (dublowane), 53 x 43,5 cm
inne tytuły: "Ułan", "Kawalerzysta na koniu"

Cena wywoławcza:

Estymacja:

380 000 - 500 000 zł

21
21

"Blade słońce", 1907

olej/płótno, 50 x 65 cm
sygnowany, datowany i opisany p.g.: 'F. Ruszczyc Bohd. | IV 07'

Cena wywoławcza:

Estymacja:

350 000 - 500 000 zł

22
22

Olga BOZNAŃSKA (1865 - 1940)

Portret mężczyzny, 1909

olej/tektura, 98 x 68 cm
sygnowany i datowany p.g.: 'Olga Boznańska 1909'
historyczne tytuły: Portret paryskiego bankiera Eugeniusza Gondona, Portret Maurice'a Barresa

Cena wywoławcza:

Estymacja:

350 000 - 500 000 zł

23
23

Portret Adolfa Baslera, przed/lub 1913

olej/płótno, 111 x 111 cm
sygnowany l.g.: 'l. gottlieb' oraz opisany p.d.: 'Paris'
na krośnie malarskim stemple: 'N', 'A4', '424', na odwrociu opisany: 'Portrait | de M. Adolph Basler'

Cena wywoławcza:

Estymacja:

500 000 - 700 000 zł

24
24

Mela (Mutermilch Maria Melania) MUTER (1876 Warszawa - 1967 Paryż)

Portret Idy Treat (?), lata 20. XX w.

olej/płótno, 41 x 33 cm
sygnowany l.d.: 'Muter'

Cena wywoławcza:

Estymacja:

200 000 - 300 000 zł

25
25

Gitarzysta, lata 30. XX w.

olej/płótno, 145,5 x 116,5 cm
sygnowany u dołu: 'Muter'

Cena wywoławcza:

Estymacja:

1 500 000 - 2 500 000 zł

26
26

Krajobraz górski, około 1919

olej/płótno (dublowane), 73,5 x 91,5 cm
sygnowany p.d.: 'Muter'

Cena wywoławcza:

Estymacja:

400 000 - 600 000 zł

27
27

"Kompozycja architektoniczna z fryzjerem", 1920-1922

akwarela, gwasz, ołówek/papier, 28 x 35,5 cm
sygnowany na odwrociu p.d.: 'B. CYBIS.'

Cena wywoławcza:

Estymacja:

600 000 - 1 000 000 zł

28
28

Akt leżący, Kiki de Montparnasse ("Nu allongé sur drap rouge et vert"), 1927

olej/płótno, 81 x 100 cm
sygnowany l.d.: 'Kisling'
na krośnie malarskim liczne nalepki firmy transportowych, nalepki wystawowe oraz numery inwentarzowe

Cena wywoławcza:

Estymacja:

2 000 000 - 3 000 000 zł

29
29

Eugeniusz ZAK (1884 Mogilno -1926 Paryż)

"Kobieta i pajac", 1924

olej/płótno, 91,8 x 65,3 cm
sygnowany l.d.: 'Eug. Zak'
na odwrociu ramy papierowa nalepka wystawowa Salon des Tuileries

Cena wywoławcza:

Estymacja:

900 000 - 1 200 000 zł

30
30

Postać kobiety w żółtym berecie, 1932-1935

olej/płótno, 156 x 66,5 cm
na odwrociu dwie papierowe nalepki z opisem obrazu i nalepka depozytowa Muzeum Narodowego w Warszawie

Cena wywoławcza:

Estymacja:

700 000 - 1 000 000 zł

31
31

"Martwa natura z jabłkami", około 1946

olej/płótno, 20,3 x 26 cm
sygnowany p.d.: 'LEMPICKA'

Cena wywoławcza:

Estymacja:

700 000 - 1 000 000 zł

32
32

"Martwa natura z misą owoców i małą doniczką", 1904

olej/płótno, 44 x 64 cm
sygnowany p.g."WŚlewiński'

Cena wywoławcza:

Estymacja:

350 000 - 500 000 zł

33
33

"Lewkonie", 1909

olej/płótno, 61,8 x 50 cm
sygnowany l.d.: 'WŚlewiński'

Cena wywoławcza:

Estymacja:

600 000 - 800 000 zł

34
34

Włodzimierz TERLIKOWSKI (1873 Poraj -1951 Paryż)

Obóz cygański, około 1921

olej/płótno, 46 x 55 cm
sygnowany i datowany p.d.: '21 (?) | W. Terlikowski'

Cena wywoławcza:

Estymacja:

45 000 - 60 000 zł

35
35

Widok na Pont Royal w Paryżu, 1929

olej/płótno, 90 x 58 cm
sygnowany i datowany p.d. oraz l.d.: '29 | W. Terlikowski'

Cena wywoławcza:

Estymacja:

30 000 - 40 000 zł

36
36

Dama z wachlarzem, 1930

olej/płótno, 70 x 57 cm
sygnowany l.g.: 'Kanelba'
datowany na odwrociu: '1930'

Cena wywoławcza:

Estymacja:

80 000 - 100 000 zł

37
37

"Kobieta z lustrem" ("Woman with mirror"), 1958

olej/płótno, 122 x 86 cm
sygnowany p.d.: 'Menkes'
na krośnie malarskim papierowa nalepka The Butler Institute of American Art w Youngstown oraz przyczepione odznaczenie

Cena wywoławcza:

Estymacja:

250 000 - 350 000 zł

38
38

Martwa natura z bandżo, lata 30. XX w.

olej/tektura, 67 x 53,5 cm
sygnowany p.d.: 'Menkes'

Cena wywoławcza:

Estymacja:

120 000 - 180 000 zł

39
39

Natan (Grunsweig) (Nathan) GRUNSWEIGH (Kraków 1880 - Kraków 1943)

"Dom"

olej/tektura, 40 x 57 cm
sygnowany p.d.: 'Grunsweigh'
nalepki inwentarzowe i aukcyjne na odwrociu

Cena wywoławcza:

Estymacja:

25 000 - 35 000 zł

40
40

Józef HECHT (1891 Łódź -1952 Paryż)

Leda z łabędziem, około 1925

olej/płótno, 105 x 77 cm
sygnowany p.d.: 'Józef Hecht'

Cena wywoławcza:

Estymacja:

30 000 - 40 000 zł

41
41

Zbigniew PRONASZKO (1885 Debreczyn -1958 Kraków)

Portret damy w zielonej sukni, lata 30. XX w.

olej/płótno, 99 x 69,5 cm
sygnowany p.g.: 'Z. Pronaszko.'
na krośnie malarskim stemple Składu Papieru Reginy Aleksandrowicz w Krakowie, dwa stemple odnoszące się do rozmiaru podobrazia: '99.' oraz opis własnościowy

Cena wywoławcza:

Estymacja:

30 000 - 40 000 zł

42
42

Szymon (Simon, Szmaj) MONDZAIN (1890 Chełm - 1979 Paryż)

Japońska laleczka, 1919

pastel/papier naklejony na tekturę, 62 x 48 cm
sygnowany, datowany i opisany l.d.: 'Mondzain 19 Paris'
na odwrociu nalepka zakładu ramiarskiego E. Jacob, 90 Rue de Vaugirard w Paryżu

Cena wywoławcza:

Estymacja:

25 000 - 35 000 zł

43
43

"Stary dąb"

olej/płótno, 100 x 74,5 cm
sygnowany l.d.: 'ST. CZAJKOWSKI'
na odwrociu papierowa nalepka wystawowa oraz stempel, na krośnie malarskim dwukrotnie powtórzony numer inwentarzowy ze spuścizny po artyście: 'St. Cz. | inw. 299'

Cena wywoławcza:

Estymacja:

40 000 - 60 000 zł

44
44

Józef RAPACKI (1871 - 1929)

Pejzaż jesienny, 1916

olej/płótno (dublowane), 126 x 101 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'JÓZEF RAPACKI 1916 r'

Cena wywoławcza:

Estymacja:

80 000 - 100 000 zł

45
45

Ludwik GĘDŁEK (Kraków 1847 - Wiedeń 1904)

Scena we wsi

olej/płótno, 42 x 68,5 cm
sygnowany i opisany p.d.: 'L. Gędłek. Wien'

Cena wywoławcza:

Estymacja:

90 000 - 120 000 zł

46
46

Wojciech WEISS (1875 Leorda w Rumunii-1950 Kraków)

W parku, około 1920

olej/płótno, 62 x 45 cm
sygnowany monogramem p.d.: 'WW'

Cena wywoławcza:

Estymacja:

80 000 - 100 000 zł

47
47

Léon (KAMIR) KAUFMANN (Pavlovo 1872 - 1933 Louveciennes, Francja)

Portret damy w białej sukni, 1925

olej/płótno, 123 x 64,5 cm
sygnowany i datowany p.d.: 'Leon Kamir | 1925'
na krośnie malarskim papierowa nalepka z biogramem artysty

Cena wywoławcza:

Estymacja:

50 000 - 70 000 zł

48
48

Portret dziewczyny, około 1930

olej/płótno, 81 x 60 cm
sygnowany p.d.: 'Ebiche'

Cena wywoławcza:

Estymacja:

50 000 - 70 000 zł

49
49

Widok małego miasteczka, po 1937

olej/płótno, 38,5 x 55,5 cm
sygnowany p.d.: 'H.Epstein'
na odwrociu ramy papierowe nalepki galeryjne

Cena wywoławcza:

Estymacja:

45 000 - 60 000 zł

50
50

"W porcie", lata 30. XX w.

olej/płótno, 50 x 62 cm
sygnowany l.d.: 'H. Epstein'
numer inwentarzowy oraz nalepki inwentarzowe na krośnie malarskim

Cena wywoławcza:

Estymacja:

45 000 - 60 000 zł