Sopocki Dom Aukcyjny Galeria Gdańsk

Aukcja militariów

24.04.2021 sobota

17:00

ul. Długa 2/3

80-827 Gdańsk

333 obiekty
001
001

Patrol kozacki

olej, deska, 50 x 39,5 cm
sygn. l. d.: Władysław Szerner jun.

Cena wywoławcza:

18 000 zł

002
002

Ignacy ZYGMUNTOWICZ (1875 Warszawa -1947 Warszawa)

Na patrolu

olej, płótno, 63 x 109 cm
sygn. p.d.: Zygmuntowicz

Cena wywoławcza:

21 000 zł

003
003

Jan III Sobieski, ok. 1860–1880

akwarela, papier, 48,7 × 44,7 cm
sygn. p. d.: JB

Cena wywoławcza:

78 000 zł

004
004

Patrol

olej, tektura, 20 × 15 cm
sygn. p. d.: WP (Wacław Piotrowski ?)

Cena wywoławcza:

1 000 zł

005
005

Palenie sztandarów

olej, płótno, 12 × 23 cm
sygn. l. d. nieczytelnie

Cena wywoławcza:

1 300 zł

006
006

Ułani – Beliniacy, 1944 r.

olej, płótno, 55 x 70 cm
sygn. i dat. l. d.: Z. Rozwadowski/1944

Cena wywoławcza:

35 000 zł droit de suite

007
007

Feliks FRANICZ (1871 - 1937)

Szarża Ułańska, Królestwo Polskie

olej, sklejka, 35 x 27 cm
sygn. p. d.: Felix Franic

Cena wywoławcza:

5 000 zł

008
008

Chrzest Litwy, 1900 r.

olej, płótno dublowane, 81 x 100 cm
Prezentowana praca jest szkicem do obrazu pod tym samym tytułem, znajdującym się w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Cena wywoławcza:

9 500 zł

009
009

Portret Naczelnego Wodza, Józefa Piłsudskiego, 1922 r.

ołówek, kredka, akwarela, 44,5 x 64 cm
sygn. p. d.: A. Kędzierski
na odwrocie l. g.: rok 1922

Cena wywoławcza:

60 000 zł

010
010

Jeńcy

olej, płótno dublowane, 89 x 36 cm
sygn. l. d.: Stroynowski

Cena wywoławcza:

1 800 zł

011
011

Julian ZAWODZIŃSKI (1806 Częstochowa - 1890)

Portret Oficera Wojsk Królestwa Polskiego, 1830 r.

olej, płótno, 53 x 48 cm

Cena wywoławcza:

4 000 zł

012
012

Portret niemieckiego Oficera Kawalerii

olej, płótno, sklejka, 49,5 x 35,5 cm

Cena wywoławcza:

1 800 zł

013
013

Józef MĘCINA-KRZESZ (Kraków 1860 - Poznań 1934)

Portret sekcyjnego piechoty Legionów Polskich w 1914 r.

olej, płyta, 46,5 x 31,5 cm
sygn. l. d.: J. Męcina Krzesz

Cena wywoławcza:

1 900 zł

014
014

Wojskowi przed karczmą

olej, płótno, 56 x 40,5 cm
sygn. p. d. nieczytelnie

Cena wywoławcza:

2 000 zł

015
015

Auguste Denis RAFFET (1804 Paryż - 1860 Genua)

Trzech wiarusów napoleońskich, 1850 r.

akwarela, papier, 29 x 39 cm w świetle passe-partout
sygn. i dat. p. d.: Raffet/14 ferr. 1850, zagrzybiona

Cena wywoławcza:

1 300 zł

016
016

Potyczka francuskiego kirasjera z piechurem pruskim, scena z wojny francusko-pruskiej l. 1870-1871

olej, płótno, 91 x 74 cm
sygn. l. d.: PERBOYRE

Cena wywoławcza:

3 800 zł

017
017

Przeprawa wojska

Francja (?), 2 poł. XIX w.
olej, płótno, 14 x 71 cm
sygn. l. d. nieczytelnie

Cena wywoławcza:

3 000 zł

018
018

Bitwa Tatarów z rajtarią, ok. 1972 r.

tusz, papier, 14,5 x 31,5 cm w świetle passe-partout
sygn. śr. d.: Vetesco

Cena wywoławcza:

500 zł droit de suite

019
019

Szarża ułańska we wrześniu 1939 roku

piórko, tusz, gwasz, papier, 19 x 12 cm
Projekt ilustracji do albumu „Legenda jazdy polskiej” Jerzego Urbankiewicza, Łódź 1996

Cena wywoławcza:

2 000 zł droit de suite

020
020

Kazimierz (pseud. Lucjan Kaszem) SZEMIOTH (1933 Warszawa - 1985 Warszawa)

Bitwa, 1962 r.

tusz, papier, 20 x 28,5 cm
sygn. i dat. p. d.: KS 62 r./Krynica

Cena wywoławcza:

900 zł droit de suite

021
021

W czasie zawiei

ołówek, papier, sygn. l. d.: H. Vernet, numer rysunku
na odwrocie opisany: 1789-1863 Vernet Horacy Emile Jean
Rysunek ołówkowy kupiony w Paryżu, 10/VII/1932 w firmie Berneheim Jeune Cie 83 Faubourg St Honore.

Cena wywoławcza:

4 000 zł

022
022

Portret Marszałka Piłsudskiego, 1933 r.
gwasz, papier, 27 x 20 cm
sygn. i dat. l. d.: S. HILLER, LONDYN, 1933.

Cena wywoławcza:

1 500 zł

023
023

akwarela, papier, 41,5 x 35,5
sygn. i dat. p. d.: J. W. 35

Cena wywoławcza:

1 400 zł

024
024

Trębacz 2 Pułku Ułanów z 1812

akwarela, wym. 15,5 x 11 cm, sygn. l. d.: I.M., niżej opisany: Trębacz 2 p. uł. 1812, na stronie wewnętrznej życzenia świąteczne artysty, datowane „Bydgoszcz, 24.12.1966”

Cena wywoławcza:

200 zł droit de suite

025
025

Karykatura oficera, 1947 r.

akwarela, tusz, papier, 60 x 44 cm
sygn. i dat. p. d.: M. Rolecki/11.2.1947/Katowice

Cena wywoławcza:

800 zł

026
026

Karykatura oficera, 1947 r.

sygn. i dat. śr. d.: M. Rolecki/13.II.47/Katowice

Cena wywoławcza:

800 zł

027
027

Zenon ANISZEWSKI (ur. 1948, Grudziądz)

Postój przed karczmą, 2021 r.

akwarela, papier, 51 x 33 cm
sygn. i dat. p. d.: Aniszewski/2021

Cena wywoławcza:

900 zł

028
028

Husarz na koniu, 2021 r.

akwarela, papier, 51 x 33 cm

Cena wywoławcza:

650 zł

029
029

według J. P. Norblina, XIX w.
akwarela, papier, 14 × 19 cm

Cena wywoławcza:

800 zł

030
030

Kapitan 101 Dywizji Powietrznodesantowej Armii USA

akwarela, gwasz, papier, 41 × 18 cm
sygn. p. d.: Wróbel

Cena wywoławcza:

650 zł droit de suite

031
031

według Paula Delaroche’a, wyd. Boussod, Valadon
1. Napoleon przekraczający Alpy, 1892
2. Napoleon w Fontaineblau, 1893
3. Napoleon na Wyspie Św. Heleny, 1897

Cena wywoławcza:

400 zł

032
032

wg Roberta Lefèvre’a, wyd. Louis Charles Ruotte
miedzioryt punktowany, kolorowany, wym. 44 × 34 cm (odcisk)

Cena wywoławcza:

400 zł

033
033

Jan ROSEN (1854 Warszawa - 1936 Warszawa)

Eskorta sztandarów w Tylży, 1903 r.

wg obrazu artysty z roku 1901
fotograwiura barwna, papier, wym. 61 × 95,5 cm (odcisk)

Cena wywoławcza:

3 800 zł

034
034

druk, papier, 38 × 30 cm w św. ramy
Prezentowana praca została wykonana wg obrazu „Bonaparte na moście Arcole”, autorstwa wybitnego francuskiego malarza Antoine-Jeana Grosa.

Cena wywoławcza:

300 zł

035
035

Francja, 1 poł. XIX w.
litografia kolorowana, papier, powyżej kompozycji napis „de Bon Genre, n. 82”, poniżej „Costumes Francais et Uniformes Anglais”, 21 × 25 cm w świetle passe-partout

Cena wywoławcza:

350 zł

036
036

Paryż, 1 poł. XIX w.
litografia kolorowana, papier, poniżej kompozycji napis: „La Russe ou les Alies a Tivoli”, 20,5 × 29,5 cm w świetle passe-partout

Cena wywoławcza:

350 zł

037
037

Paryż, 1 poł. XIX w.
litografia kolorowana, papier, powyżej kompozycji napis „EST-CE-CA (?)”, poniżej „Officiers et Soldates Russes”, 27 × 37 cm w świetle passe-partout

Cena wywoławcza:

350 zł

038
038

wg Ernesta Meissoniera, wyd. J. Chauvet i Dujardin
1. Napoleon
2. 1814, wg obrazu z 1864 r. przedstawiającego Napoleona i jego świtę podczas odwrotu spod Soissons po bitwie pod Laon w 1814 r.
3. 1807, wg obrazu z ok....

Cena wywoławcza:

700 zł

039
039

Wojciech KOSSAK (Paryż 1856 - Kraków 1942)

Przysięga Kościuszki, 1911 r.

litografia barwna, 60 × 80 cm w św. ramy
sygn. i dat. l. d. na kamieniu: Wojciech Kossak 1911
litografia wg obrazu pod tym samym tytułem, znajdującego się w Muzeum Tadeusza Kościuszki w Solothurn w Szwajcarii.

Cena wywoławcza:

1 000 zł

040
040

Louis MARCOUSSIS (1878 Warszawa - 1941 Cusset)

Tranche de la Pologne heroique, 1939 r.

litografia, papier, 58 × 36,5 cm
sygn. i dat. p. g.: Marcoussis 39

Cena wywoławcza:

1 400 zł

041
041

Apoteoza Marszałka Józefa Piłsudskiego

chromolitografia, papier, 66,5 × 56,5 cm w świetle ramy

Cena wywoławcza:

1 100 zł

042
042

akwarela, piórko, tusz, papier, wym. 47 × 60 cm

Cena wywoławcza:

8 000 zł droit de suite

043
043

Popiersie Stanisława Augusta Poniatowskiego

Paryż 1826 r.
litografia, papier, 47 × 33 cm

Cena wywoławcza:

1 400 zł

044
044

3 litografie barwne, ok. 17,3 × 12 cm/każda

Cena wywoławcza:

500 zł

045
045

Plan oblężenia Gdańska przez wojska rosyjskie, ok. 1734 r.
miedzioryt kolorowany, 50 × 59 cm (odcisk płyty); rzadkość
Lit.: Dantiscum Emporium..., G109/2

Cena wywoławcza:

2 600 zł

046
046

Erik DAHLBERG (1625 - 1703)

Batailles de Charles X Gustave roi de Suede

Sztokholm 1806 r.
1 edycja serii poświęconej militarnym zwycięstwom króla Szwecji Karola X Gustawa w bitwach z Polską, Danią i Tatarami

Cena wywoławcza:

4 000 zł

047
047

dł. szabli w pochwie 1033 mm, dł. szabli 1021 mm, dł. głowni 892 mm, szer. głowni u nasady 35 mm, gr. grzbietu u nasady 5 mm, masa szabli 920 g, masa szabli w pochwie 1395 g

Cena wywoławcza:

4 200 zł

048
048

dł. szabli w pochwie 1050 mm, dł. szabli 1012 mm, dł. głowni 86,5 mm, szer. głowni u nasady 33 mm, gr. grzbietu u nasady 6 mm, masa szabli 815 g, masa szabli w pochwie 1645 g

Cena wywoławcza:

7 000 zł

049
049

dł. szabli w pochwie 905 mm, dł. szabli 858 mm, dł. głowni 730 mm, szer. głowni u nasady 26 mm, gr. grzbietu u nasady 5 mm, masa szabli 595 g, masa szabli w pochwie 1030 g

Cena wywoławcza:

4 000 zł

050
050

dł. szabli w pochwie 936 mm, dł. szabli 907 mm, dł. głowni 783 mm, szer. głowni u nasady 31 mm, gr. grzbietu u nasady 5 mm, masa szabli 710 g, masa szabli w pochwie 1195 g

Cena wywoławcza:

3 400 zł