R ę k o j e ś ć otwarta, oprawa mosiężna. Trzon drewniany. Ukośnie żłobiony, dołem ujęty pierścieniem z wyprofilowanym oparciem dla palca wskazującego. Rozwidlona głowica z otworem na temblak mocowana do trzpienia głowni stalową nakrętką. Na głowicy tłoczona gwiazda Armii Czerwonej. Na pierścieniu wybita cyrylicą litera „P” (R). G ł o w n i a stalowa, polerowana, o znikomej krzywiźnie, obustronnie profilowana w jedną szeroką bruzdę, zwężającą się ku sztychowi. Pióro obosieczne z ością. Sztych przygrzbietowy. Na zewnętrznym progu wybita cyrylicą cecha fabryki w Złatouście „ЗИК” (ZIK), wpisana w trójkąt, niżej rok produkcji „1943”. Na zewnętrznym progu wybita cyrylicą litera „P” (R) – odbiór wojskowy. Profil bruzdy przy nasadzie zmieniono w latach II wojny światowej, poprzez jego eliptyczne zaokrąglenie (lit.: T. Bilnik i T. Saponik „Kawaleryjskie szaszki radzieckie w Wojsku Polskim”, s. 22). P o c h w a drewniana, obciągnięta impregnowanym, czernionym płótnem, okucia mosiężne. Szyjka z nałożonym pierścieniem z prostokątnym zaczepem, ryfką z ruchomym koluszkiem od strony siecznej oraz trzewik mocowany do płaszcza pochwy zapinką. Na pierścieniu szyjki i pierścieniu ryfki powtórzona cyrylicą litera „P” (R). Dodatkowo na szyjce „HB” (NW). Przy szaszce zawiązany skórzany rzemień.
stan zachowania: 5/5/5
dł. szaszki w pochwie 1028 mm, dł. szaszki 945 mm, dł. głowni 810 mm, szer. głowni u nasady 31 mm, gr. grzbietu u nasady 6,5 mm, masa szaszki 886 g, masa szaszki w pochwie 1462 g
Zobacz katalogR ę k o j e ś ć otwarta, oprawa mosiężna. Trzon drewniany. Ukośnie żłobiony, dołem ujęty pierścieniem z wyprofilowanym oparciem dla palca wskazującego. Rozwidlona głowica z otworem na temblak mocowana do trzpienia głowni stalową nakrętką. Na głowicy tłoczona gwiazda Armii Czerwonej. Na pierścieniu wybita cyrylicą litera „P” (R). G ł o w n i a stalowa, polerowana, o znikomej krzywiźnie, obustronnie profilowana w jedną szeroką bruzdę, zwężającą się ku sztychowi. Pióro obosieczne z ością. Sztych przygrzbietowy. Na zewnętrznym progu wybita cyrylicą cecha fabryki w Złatouście „ЗИК” (ZIK), wpisana w trójkąt, niżej rok produkcji „1943”. Na zewnętrznym progu wybita cyrylicą litera „P” (R) – odbiór wojskowy. Profil bruzdy przy nasadzie zmieniono w latach II wojny światowej, poprzez jego eliptyczne zaokrąglenie (lit.: T. Bilnik i T. Saponik „Kawaleryjskie szaszki radzieckie w Wojsku Polskim”, s. 22). P o c h w a drewniana, obciągnięta impregnowanym, czernionym płótnem, okucia mosiężne. Szyjka z nałożonym pierścieniem z prostokątnym zaczepem, ryfką z ruchomym koluszkiem od strony siecznej oraz trzewik mocowany do płaszcza pochwy zapinką. Na pierścieniu szyjki i pierścieniu ryfki powtórzona cyrylicą litera „P” (R). Dodatkowo na szyjce „HB” (NW). Przy szaszce zawiązany skórzany rzemień.
stan zachowania: 5/5/5