R ę k o j e ś ć zamknięta, oprawa stalowa, niklowana. Jelec tarczowo-kabłąkowy. Tylne ramię jelca z dwiema szczelinami na temblak, zakończone zwiniętą ku głowni walcowatą końcówką. Przednie, zagięte ku górze, tworzy kabłąk. Trzon rękojeści drewniany, poprzecznie karbowany, oklejony imitacją skóry jaszczura i owinięty dwoma gładkimi i jednym podwójnie skręconym drutem stalowym. Kapturek długi, mocowany pierścieniem u jelca, od góry profilowaną nakrętką na trzpieniu głowni. Kapturek do połowy żłobiony pionowo wzdłuż trzonu, w dolnej części w drobną krateczkę. Tarcza i jelec na całej powierzchni zdobione trawioną dekoracją z cesarskim dwugłowym orłem oraz motywami wstęgowo-cęgowymi. Między jelcami a nasadą głowni skórzana podkładka. G ł o w n i a stalowa, polerowana, niklowana, o nieznacznej krzywiźnie, obustronnie profilowana w jedną szeroką bruzdę przygrzbietową. Krótkie, obosieczne pióro z ością. Sztych symetryczny. Płazy głowni po obu stronach pokryte trawioną dekoracją złożoną z panoplii, orła dwugłowego, wici roślinnej, motywów rocaillowych oraz napisu na wewnętrznej stronie „Treu bis Herz und Klinge bricht” („Wierny aż do złamania serca i głowni”). Na zewnętrznej stronie „18 August 1912” (data urodzin cesarza Franciszka Józefa I). Na wewnętrznym progu, pod nasadą, bity numer „0162”. P o c h w a stalowa, polerowana, niklowana, z dwiema ryfkami. Górna ryfka z poziomym zaczepem od strony wewnętrznej, dolna z nieruchomym koluszkim na grzbiecie pochwy. Gładka szyjka z dławikiem mocowana w płaszczu pochwy na wcisk. Pochwa zakończona asymetryczną ostrogą. Przy szabli austriacki temblak oficera piechoty.
stan zachowania: 5/5/5-
dł. szabli w pochwie 957 mm, dł. szabli 885 mm, dł. głowni 744 mm, szer. głowni u nasady 33 mm, gr. grzbietu u nasady 6 mm, masa szabli 815 g, masa szabli w pochwie 1280 g
Zobacz katalogR ę k o j e ś ć zamknięta, oprawa stalowa, niklowana. Jelec tarczowo-kabłąkowy. Tylne ramię jelca z dwiema szczelinami na temblak, zakończone zwiniętą ku głowni walcowatą końcówką. Przednie, zagięte ku górze, tworzy kabłąk. Trzon rękojeści drewniany, poprzecznie karbowany, oklejony imitacją skóry jaszczura i owinięty dwoma gładkimi i jednym podwójnie skręconym drutem stalowym. Kapturek długi, mocowany pierścieniem u jelca, od góry profilowaną nakrętką na trzpieniu głowni. Kapturek do połowy żłobiony pionowo wzdłuż trzonu, w dolnej części w drobną krateczkę. Tarcza i jelec na całej powierzchni zdobione trawioną dekoracją z cesarskim dwugłowym orłem oraz motywami wstęgowo-cęgowymi. Między jelcami a nasadą głowni skórzana podkładka. G ł o w n i a stalowa, polerowana, niklowana, o nieznacznej krzywiźnie, obustronnie profilowana w jedną szeroką bruzdę przygrzbietową. Krótkie, obosieczne pióro z ością. Sztych symetryczny. Płazy głowni po obu stronach pokryte trawioną dekoracją złożoną z panoplii, orła dwugłowego, wici roślinnej, motywów rocaillowych oraz napisu na wewnętrznej stronie „Treu bis Herz und Klinge bricht” („Wierny aż do złamania serca i głowni”). Na zewnętrznej stronie „18 August 1912” (data urodzin cesarza Franciszka Józefa I). Na wewnętrznym progu, pod nasadą, bity numer „0162”. P o c h w a stalowa, polerowana, niklowana, z dwiema ryfkami. Górna ryfka z poziomym zaczepem od strony wewnętrznej, dolna z nieruchomym koluszkim na grzbiecie pochwy. Gładka szyjka z dławikiem mocowana w płaszczu pochwy na wcisk. Pochwa zakończona asymetryczną ostrogą. Przy szabli austriacki temblak oficera piechoty.
stan zachowania: 5/5/5-