R ę k o j e ś ć zamknięta, oprawa mosiężna. Jelec esowaty, z tylnym ramieniem zwiniętym ku głowni. Przednie łukowato wygięte ku górze tworzy kabłąk połączony zaczepem pod głowicą z trzpieniem. Trzon rękojeści drewniany, poprzecznie karbowany, oklejony skórą i opleciony filigranem mosiężnym. Kapturek krótki, nitowany od góry trzpieniem głowni. Na wewnętrznej stronie kabłąka bite numeratory i punca odbiorcza – litera „A” zwieńczona koroną, litera „B” z gwiazdką w tarczy. Na spodzie przedniego ramienia jelca bite: litera „E” i numer „246”. G ł o w n i a stalowa, polerowana, o znacznej krzywiźnie, obustronnie profilowana w jedną, szeroką bruzdę przygrzbietową, sięgającą krótkiego, obosiecznego pióra. Sztych w linii grzbietu. Na zewnętrznym progu bite sygnatury: „litera A” zwieńczona koroną w owalu, litera „B” zwieńczona gwiazdką w owalu. Na grzbiecie napis „Mnufre Nle dep Chatellerault Xbre 1850”. P o c h w a stalowa, polerowana, z dwiema ryfkami, z ruchomymi koluszkami od strony grzbietu. Szyjka mocowana w płaszczu pochwy dwoma nitami. Pochwa zakończona wydatną, asymetryczną ostrogą. Po obu stronach pierścienia górnej ryfki bite numeratory.
stan zachowania: 4/4/4
dł. szabli w pochwie 982 mm, dł. szabli 947 mm, dł. głowni 805 mm, szer. głowni u nasady 33 mm, gr. grzbietu u nasady 10,5 mm, masa szabli 965 g, masa szabli w pochwie 1780 g
Zobacz katalogR ę k o j e ś ć zamknięta, oprawa mosiężna. Jelec esowaty, z tylnym ramieniem zwiniętym ku głowni. Przednie łukowato wygięte ku górze tworzy kabłąk połączony zaczepem pod głowicą z trzpieniem. Trzon rękojeści drewniany, poprzecznie karbowany, oklejony skórą i opleciony filigranem mosiężnym. Kapturek krótki, nitowany od góry trzpieniem głowni. Na wewnętrznej stronie kabłąka bite numeratory i punca odbiorcza – litera „A” zwieńczona koroną, litera „B” z gwiazdką w tarczy. Na spodzie przedniego ramienia jelca bite: litera „E” i numer „246”. G ł o w n i a stalowa, polerowana, o znacznej krzywiźnie, obustronnie profilowana w jedną, szeroką bruzdę przygrzbietową, sięgającą krótkiego, obosiecznego pióra. Sztych w linii grzbietu. Na zewnętrznym progu bite sygnatury: „litera A” zwieńczona koroną w owalu, litera „B” zwieńczona gwiazdką w owalu. Na grzbiecie napis „Mnufre Nle dep Chatellerault Xbre 1850”. P o c h w a stalowa, polerowana, z dwiema ryfkami, z ruchomymi koluszkami od strony grzbietu. Szyjka mocowana w płaszczu pochwy dwoma nitami. Pochwa zakończona wydatną, asymetryczną ostrogą. Po obu stronach pierścienia górnej ryfki bite numeratory.
stan zachowania: 4/4/4