wymiary: 46.3 x 31.5 cm,
pastel, kredka, papier
papier brunatny, żeberkowany z filigranem naklejony na karton
sygn. czerwoną kredką p.d.: SW | 1903 (monogram wiązany)
Poniżej - potwierdzająca autorstwo - adnotacja Teodora Axentowicza o treści: Jest to autentyczny | rysunek Stanisława | Wyspiańskiego | T. Axentowicz | 6/VI 920
W roku 1932 właścicielem obrazu był Walerian Drabik, znany radioelektronik ze Lwowa, konstruktor nadajnika na fale średnie. Jako jego własność obraz - z tytułem Popiersie chłopca, w lewym profilu - pokazany został na lwowskiej wystawie obrazów i rysunków Stanisława Wyspiańskiego.
Wśród licznych portretów malowanych i rysowanych przez Wyspiańskiego wyróżnia się duży zespół portretów dziecięcych, obrazów, w których małe modelki i modele traktowani są ze szczególną czułością i zrozumieniem świata ich spraw i wrażliwości. Artysta portretował - bardzo kochane - dzieci własne, dzieci przyjaciół czy przygodnych znajomych. Często też są to portrety anonimowych modeli. Wszystkie te wizerunki malowane są z tą samą, cierpliwą i czujną, uwagą poświęconą pozującemu dziecku. I tak, na przykład, w twarzy, uśmiechu i geście małego chłopca z naszego obrazu odczytujemy zarówno jego zaciekawienie i rozbawienie, jak nieśmiałość, może nawet zawstydzenie spowodowane niecodzienną sytuacją i kontaktem z malującym go „Panem Artystą“.
Obraz opisany w:
- Stanisław Wyspiański 1869-1907, Obrazy i rysunki ze zbiorów lwowskich. Wystawa urządzona ku uczczeniu 25-tej rocznicy zgonu artysty, [katalog oprac. dr Jerzy Güttler], Tow. Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie, ul. Dzieduszyckich 1., listopad - grudzień 1932, s. nlb., nr kat. 112 [Popiersie chłopca, w lewym profilu, zwróconego uśmiechniętą twarzą ku widzowi; opis z przytoczeniem sygnatury i napisu; właściciel: p. Drabik Walerian].