Korespondencja Karola Skórzewskiego-Ogińskiego z Rogowa, pochodzącego ordynackiej gałęzi czerniejowickiej Skórzewskich ze swoją przybraną matką Marią ks. Ogińską oraz z dalszą krewną Franciszką (Nulką) hr. Skórzewską z gałęzi łabiszyńskiej. Autor listów został zmuszony do opuszczenia swego majątku i starał się utrzymać kontakt z pozostałymi krewnymi w Poznaniu. W korespondencji kreślił położenie swojej rodziny (małżonka z domu ks. Drucka Lubecka i 2 córki) i wielu innych ze środowiska ziemiańskiego w okupowanym, a nastepnie wyzwolonym Krakowie, również po udanym opuszczeniu Polski w 1946 r., już w trudnych warunkach emigracyjnej rzeczywistości, w listach nadsyłanych z Paryża, Biarritz i Rio de Janeiro. Cenne ¼ródło do dziejów ziemiaństwa wielkopolskiego ostatnich lat wojny i pierwszych lat powojennych.
Korespondencja z Franciszką hr. Skórzewską (1876-1952) z Poznania i Marią ze Skórzewskich ks. Ogińską (1857-1945). Lata 1944-1951. Zbiór 42 listów. Różne formaty, k. 63 (przeważnie dwustronnie zapisanych), teka (32 x 25 cm).
Kup abonament Wykup abonament, aby zobaczyć więcej informacjiKorespondencja Karola Skórzewskiego-Ogińskiego z Rogowa, pochodzącego ordynackiej gałęzi czerniejowickiej Skórzewskich ze swoją przybraną matką Marią ks. Ogińską oraz z dalszą krewną Franciszką (Nulką) hr. Skórzewską z gałęzi łabiszyńskiej. Autor listów został zmuszony do opuszczenia swego majątku i starał się utrzymać kontakt z pozostałymi krewnymi w Poznaniu. W korespondencji kreślił położenie swojej rodziny (małżonka z domu ks. Drucka Lubecka i 2 córki) i wielu innych ze środowiska ziemiańskiego w okupowanym, a nastepnie wyzwolonym Krakowie, również po udanym opuszczeniu Polski w 1946 r., już w trudnych warunkach emigracyjnej rzeczywistości, w listach nadsyłanych z Paryża, Biarritz i Rio de Janeiro. Cenne ¼ródło do dziejów ziemiaństwa wielkopolskiego ostatnich lat wojny i pierwszych lat powojennych.