028
Alfred WIERUSZ-KOWALSKI (1849 Suwałki - 1915 Monachium)

SANNA W SŁONECZNY DZIEŃ, OK. 1890

wymiary: 34 x 45.3 cm,
olej, płótno

sygnowany p.d.: A. Wierusz Kowalski

Alfred Wierusz-Kowalski, który „przędzę swych pomysłów kompozytorskich snuje z życia wiejskiego, w których krajobraz, ludzie i konie grają równoważną rolę”, malował przede wszystkim obrazy osadzone w rodzimych, polskich realiach. Dzieła te były wysoko cenione i poszukiwane na rynku sztuki, tak ze względu na „egzotyczny” dla zachodnich odbiorców temat, jak i mistrzostwo malarza.
Artysta często powtarzał motywy podróżne – malując wozy czy sanie sunące po drogach i bezdrożach w równinnym krajobrazie, przepojonym swoistym nastrojem melancholijnej tęsknoty lub – przeciwnie – żywiołowej radości (Wesoła jazda). W obrazach tych uderza dbałość o realia, doskonała charakterystyka postaci ludzi i rozpędzonych koni, świetnie uchwyconych w ruchu.
Prezentowana, pogodna w nastroju Sanna w słoneczny dzień należy właśnie do tego rodzaju obrazów. Artysta z upodobaniem wydobywa efekty działania światła, które kładzie głębokie cienie na błękitniejącym śniegu i sprawia, że „prawda oświetlenia jest zadziwiająco naturalną”

Kup abonament Wykup abonament, aby zobaczyć więcej informacji