wymiary: 43.3 x 61 cm,
akwarela, papier
40,8 x 58,5 cm w świetle passe partout
na odwrociu:
TOW. MARTYKA PADŁ NA POSTERUNKU, 1951
litografia, papier, wymiary kompozycji 56,5 x 39 cm
sygn. l.d.: Tow. Martyka padł na posterunku; p.d.: A Wróblewski
Akwarela pochodzi z kolekcji spadkobierców artysty. W załączeniu certyfikat wydany przez Fundację Andrzeja Wróblewskiego.
Pojawienie się zarówno dużej pracy na papierze oraz po raz pierwszy litografii Wróblewskiego należy uznać za wydarzenie na rynku antykwarycznym.
[Pusta ściana] należy do grupy zaledwie kilkunastu prac Wróblewskiego wykonanych na papierze w formacie większym niż 30 x 42 cm. Do rzadkości należy przedstawienie tak rozbudowanej sceny - grupy kobiet i dzieci sportretowanych w miejskim krajobrazie - oraz intensywna kolorystyka. Najpewniej akwarelę należy datować na lata 1954-1956. Litografia z 1951 roku, która posłużyła artyście jako podłoże do wyżej opisanej pracy, pokazuje nieprawdziwą wersję śmierci Stefana Martyki (1909-1951), działacza komunistycznego i propagandzisty w Polskim Radiu. Wbrew przedstawieniu i samemu tytułowi, Martyka został zastrzelony w swoim warszawskim mieszkaniu, nie zaś - jak u Wróblewskiego - w trakcie audycji radiowej. Zabójstwa dokonali członkowie antykomunistycznej podziemnej organizacji „Kraj“ 9 września 1951. Pomimo techniki przystosowanej do powielania (litografia), dotychczas rozpoznano jedynie dwie odbitki tej pracy. Jedna jest przedmiotem aukcji, druga znajduje się w kolekcji prywatnej. Najpewniej po raz pierwszy litografia ta była eksponowana na wystawie Andrzej Wróblewski. Patrzeć wciąż naprzód (Muzeum Narodowe, Kraków, 2012).
Za ekspertyzą Fundacji Andrzeja Wróblewskiego.
Obraz wystawiany i reprodukowany:
- Andrzej Wróblewski, Galeria Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, październik 2005, koncepcja wystawy Anna Król, repr. s. 21.
W ostatnich latach twórczość Andrzeja Wróblewskiego przypomniały duże prezentacje, w tym pierwsza indywidualna zagraniczna wystawa oraz międzynarodowa konferencja naukowa:
- Andrzej Wróblewski 1927-1957 w 50. rocznicę śmierci, Muzeum Narodowe, Warszawa, 2007;
- Andrzej Wróblewski. Wszechświat za szybą autobusu, Muzeum Narodowe, Kraków, 2007;
- Andrzej Wróblewski. To the Margin and Back, van Abbemuseum, Eindhoven, 2010;
- Andrzej Wróblewski. Patrzeć wciąż naprzód, Muzeum Narodowe, Kraków, 2012;
- Andrzej Wróblewski, Z bliska / Z daleka, Międzynarodowa Konferencja, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa, 2013.
* Zapis tytułu wynika z systemu tytułowania prac przyjętego przez Fundację Andrzeja Wróblewskiego. Położono nacisk na odróżnienie tytułów autorskich od tytułów nadawanych pracom po śmierci artysty. Fundacja jako pierwszy podaje tytuł autorski, jeśli istnieje, a tuż za nim (w nawiasach okrągłych) tytuł nadany w 1957 roku przez Krystynę Wróblewską, matkę artysty. W przypadku ich braku w nawiasach kwadratowych widnieją tytuły stosowane w literaturze przedmiotu. Jeśli dane dzieło nie było wcześniej eksponowane ani reprodukowane, wówczas w nawiasach kwadratowych widnieje tytuł nadany przez Fundację.