49
Stanisław Ignacy Witkiewicz WITKACY (1885 Warszawa -1939 Jeziory na Polesiu)

Przerażenie wariata

1931
odbitka żelatynowo-srebrowa, papier chloro-bromowy, 27,4 x 20,4 cm (30,1 x 23,8 cm)
na odwrocie napis ołówkiem: "St. Ign. Witkiewicz - "Przerażenie wariata", 1931",
vintage print

Cykl Przerażenie wariata zalicza się do grona najbardziej cenionych fotografii Witkacego. Prezentowana praca pochodzi z wczesnego okresu współpracy z Józefem Głogowskim, znanym fotografem, dokumentującym kreacje fotograficzne Witkacego. Jest przykładem wybitnego dzieła sztuki, potwierdzającego niezwykły temperament artysty, szaloną wyobraźnię oraz śmiałe koncepcje na temat sztuki i filozofii.
Witkacy kreując własne fotograficzne wizerunki badał szereg możliwości, często przekraczając granice wytrzymałości psychicznej. Tworzył nieustanną grę rzeczywistości i fikcji. Jego fotografie przypominają sceny z teatru dadaistycznego, w którym dla zobrazowania absurdalności świata zastosowano wszystkie techniki wyrazu.
Surrealistyczne pomysły Witkacego realizowane były w fotografii. Artystę interesowały stany narkotycznego widzenia, halucynacji i właśnie szaleństwa. Fotografia Przerażenie wariata jest szczególnie ekspresyjnym przykładem psychologicznych poszukiwań, wpisuje się w serię bardzo osobistych dzieł.
Prezentowaną pracę określamy mianem chef d`oeuvre, z racji niebywałej rzadkością występowania na rynku. Na szczególną uwagę zasługuje również duży format odbitki.

Kup abonament Wykup abonament, aby zobaczyć więcej informacji