wymiary: 96.5 x 144 cm,
olej, płótno
sygn. p.d.: [.] A. Borkowski Ziemblice 1889 r.
Obraz w oryginalnej ramie.
Obraz przez ponad sto lat był własnością jednej rodziny, wchodząc w skład dużej krakowskiej kolekcji obrazów polskich malarzy XIX w. W latach II wojny światowej przechowywany był w Kossakówce, później ponownie w zbiorach macierzystych.
Pojawienie się na rynku sztuki obrazów Alfonsa Dunin Borkowskiego (patrz także nr kat. 40) określić można jako spore wydarzenie na rynku sztuki. Większość dzieł artysty pozostaje bowiem zaginiona, a tylko kilka znajduje się w polskich zbiorach muzealnych (rysunki i obraz U wodopoju).
Przedstawiony tu motyw polowania „z podjazdu“ na lisa, wskazuje na zainteresowania Dunin Borkowskiego myślistwem i znajomość różnych łowieckich arkanów. Umieszczony przy sygnaturze autorski napis, informuje, że obraz malowany był w Ziemblicach w powiecie staszowskim, wsi położonej nieopodal Planty, ówczesnego miejsca zamieszkania artysty.
Obraz wymieniony lub reprodukowany w:
- Katalog nieustającej wystawy Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, Kraków 1889, nr kat. 20;
- E. Swieykowski, Pamiętnik Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie 1854-1904, Kraków 1905, ss. 15 (wystawa 1889), 275;
- Wielka encyklopedia malarstwa polskiego, [praca zbiorowa; wstęp J.K. Ostrowski], Kraków 2011, il. na s. 53;
- Eksponowany i reprodukowany na plakacie wystawy „Pejzaż i sceny rodzajowe - Malarstwo Polskie XIX i XX w.“ czynnej od grudnia 2011 do stycznia 2012 w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w warszawskich Łazienkach. (zobacz: http://sztukipiekne.com/; http://www.artinfo.pl/?pid=special&id=168)
- O polowaniu „z podjazdu“: http://www.lowcapolski.pl/artykuly/zobacz/65/Rodzaje_polowa
Za informacje dziękujemy p. Piotrowi Chwedorowiczowi.