wymiary: 44 x 63.5 cm,
olej, płótno
Na odwr. sygn. artysty oraz naniesiony jego ręką napis z paryskim adresem i datą: T. Kwiatkowski | Paris rue des Rennes no 65 | 1885
Ponadto na płótnie stempel: M. CHABON | M/.../LEURS | /../ TABLEAU | RUE JACOB 20
Teofil Kwiatkowski w różnych latach swego długiego pobytu w Paryżu malował liczne kopie obrazów z Galerii Luwru. Malował je bądź to na zamówienia prywatne, bądź też dla francuskich kościołów (obrazy Murilla czy Ribery). W zbiorach Muzeum Narodowym w Warszawie jest, na przykład, malowana przezeń w 1859 roku kopia dzieła Eustache’a le Sueura - Jezus dźwigający krzyż. Kopię tę Kwiatkowski oznaczył w taki sam sposób jak i prezentowane Nereidy - na odwrocie płótna umieścił swój podpis-sygnaturę, aktualny paryski adres i datę. Zapewne taki był wymóg Galerii Luwru. Adres przytoczony na odwrocie Nereid znajduje potwierdzenie w znanych faktach z życia artysty, który kilkakrotnie zmieniał swoje paryskie mieszkania, a w nowym domu przy Rue des Rennes 65 zamieszkał w roku 1870, co zgadza się także z datą 1885 w napisie. Data ta świadczy także, że Nereidy Kwiatkowski malował dla siebie, dla swej własnej przyjemności i potrzeby; w tym czasie bowiem zaniechał już malowania kopii na zamówienia. Motyw wodnych boginek był mu zresztą szczególnie bliski - już w latach 40. sam malował – olejno i akwarelą - różne wersje kompozycji z Nereidami. Obrazy te zyskiwały bardzo pochlebne opinie recenzentów paryskich, a sławny poeta i krytyk Théophile Gautier poświęcił im poemat pt. Nereidy.
Prezentowane Nereidy Kwiatkowskiego, malowane według obrazu Rubensa Przybycie Marii Medici do Marsyli, trudno jednak nazwać kopią w ścisłym znaczeniu. Jest to raczej studium malarskie, swobodne naśladownictwo fragmentu wielkiej kompozycji Rubensa, obrazu z cyklu 24 wielkich płócien Apoteoza życia i rządów Marii Medici, malowanych w latach 1622-25 na zamówienie królowej, przeznaczonych do galerii Pałacu Luksemburskiego w Paryżu, a w 1815 przeniesionych do Luwru. (zob.: - A. Melbechowska-Luty, Teofil Kwiatkowski 1809-1891, Wrocław-Warszawa-Kraków 1966; - Chopin i jego malarz Teofil Kwiatkowski (1809-1891), kat. MNW, Warszawa 2010)