Praca związana z okresem służby artysty w Legionach Józefa Piłsudskiego, kiedy był żołnierzem w 5. baterii 1. Pułku Artylerii Polowej I Brygady. Scena przedstawia najprawdopodobniej przygotowania do formowania (w sierpniu 1915) baterii konnej, na której czele stanął por. E. Knoll-Kownacki, która uczestniczyła w walkach pod Raśną. W zbiorach rodziny Leona Chwistka zachowały się karty pocztowe kierowane do artysty na adres poczty polowej 118, z adnotacją adresową V bateria 1. Pułku Artylerii Legionów Polskich. Praca była wystawiana: "Wychowankowie i pedagodzy krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w Legionach", Kraków 1988, informacja w katalogu. Na odwrocie szkic scenografii? Lit.: W. Wyganowska, "Sztuka legionów polskich 1914-1918", s. 136, rysunek reprodukowany (il. 6).
Piórko, sangwina, papier; wym.: 21 x 27,8 cm; nie sygn.; opis autorski na odwrocie; tamże informacja o proweniencji (własność córki artysty).
Kup abonament Wykup abonament, aby zobaczyć więcej informacjiPraca związana z okresem służby artysty w Legionach Józefa Piłsudskiego, kiedy był żołnierzem w 5. baterii 1. Pułku Artylerii Polowej I Brygady. Scena przedstawia najprawdopodobniej przygotowania do formowania (w sierpniu 1915) baterii konnej, na której czele stanął por. E. Knoll-Kownacki, która uczestniczyła w walkach pod Raśną. W zbiorach rodziny Leona Chwistka zachowały się karty pocztowe kierowane do artysty na adres poczty polowej 118, z adnotacją adresową V bateria 1. Pułku Artylerii Legionów Polskich. Praca była wystawiana: "Wychowankowie i pedagodzy krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w Legionach", Kraków 1988, informacja w katalogu. Na odwrocie szkic scenografii? Lit.: W. Wyganowska, "Sztuka legionów polskich 1914-1918", s. 136, rysunek reprodukowany (il. 6).