21
Miecz Gendaito z dwiema oprawami

Ma puncę wojskową na nakago (trzpieniu), która świadczy o tym, że był to miecz wykorzystywany podczas II wojny światowej. Miecz ma dwie różne oprawy (koshirae) – jedną tradycyjną, drugą typu gunto. Ostrze jest kute ręcznie, nie maszynowo. Klinga typu gendaito.
Bardzo wyraźny hamon. To typowe ostrze shinogi zukuri, bez yokote, ale możliwe, że to kwestia przeszlifiowania. Na ostrzu są niewielkie ślady korozji. Jest ono ogólnie w bardzo dobrym stanie.

Oprawa tradycyjna – koshirae typu katana
Prosta tsuba, okrągła, kuta, żelazna z drobnym motywem ozdobnym w formie wyciętych otworów – ornament typu tsugashi. Fuchi i kashira z motywem florystycznym i złoceniami. Miedziowane i patynowane. Oplot jest oryginalny z okresu. Menuki z motywem ebi (krewetki). Saya jest pokryta matową czarną laką z karbowaniem pod lewą rękę (nazywanym kizami) i z karbowaniem na końcu. Tam, gdzie jest karbowanie, jest piękna, lśniąca laka. Prosta, bawełniana taśma sageo, wykończenia (kurikata, koiguchi i kojiri) z rogu bawolego.
Obydwie oprawy są mocowane na jeden kołek.
Motywem przewodnim wszystkich okuć jest chryzantema.

Oprawa wojskowa – koshirae typu gunto
W bardzo dobrym stanie, jest pokryta oryginalną farbą, okucia też są oryginalne. Miecz ma działający zamek-blokadę. Na sayi jest mały napis – prawdopodobnie numer inwentaryzacyjny z magazynu wojskowego.
Pochwa jak w większości mieczy gunto jest metalowa, w kolorze khaki.
Datowanie: między 1870 a 1945 rokiem
Długość ostrza: 64 cm
Długość rękojeści gunto: 24 cm
Długość rękojeści katany: 25 cm

Kup abonament Wykup abonament, aby zobaczyć więcej informacji