29
KADŁUBEK Wincenty

Historia Polonica, Vincentii Kadłubkonis Episcopi Cracoviensis. Dobromili 1612. (1 wyd). In Officina Ioannis Szeligae. 8,k.10 nlb.,s.575,1 winieta w drzewor.,opr.psk.(XIX-w.)
Wpis własn.z epoki na k.tyt., na odwr.k.tyt.pieczęć herbowa. Stan bardzo dobry. Oprawa: czarny psk.z wytłocz.napisami, narożniki w skórze, wyklejka marmoryzowana, brzegi kart barwione; ślady niew.zawilgoceń.
Pierwsze wyd.drukowane z rękopisu biblioteki Redygierowskiej wrocławskiej, pochodzącego z wieku XV-go. Dzieło podzielone jest na 4 księgi z czego 3 księgi pisane w formie listów, zaś 4-ta w formie powieści ciągłej. Wydanie to zawiera również komentarz Jana Dąbrówki, który objaśniał kronikę Wincen tego w XV wieku i dowiódł, iż autorem trzech pierwszych ksiąg jest Mateusz herbu Cholewa, biskup krakowski. Z tym zdaniem zgadzali się tacy historycy jak: Nakielski, Hartknoch, Rzepnicki, Jabłonowski. Ostatecznie wszelkie niejasności sprostował J.Lelewel, potwierdzając domysły Dąbrówki, w swoim dziele: "Uwagi nad Mateuszem herbu Cholewa".
Dzieło opisuje bardzo malowniczo dzieje Polski począwszy od Krakusa a skoń czywszy na Władysławie Laskonogim. Opowiadanie Kadłubka różni się znacznie od prostego i jasnego ciągu hist.w Kronice Galla, a różnicę tę stanowi mianowicie jej filozoficzność i poetyczność.
Wincenty Kadłubek syn Bogusława "filius Gottlobonis" skąd powstało przez wisko jego "Kadłubek". Urodził się w Karwowie niedaleko Stopnicy. W 1208 r został proboszczem P.Maryi w Sandomierzu, w 1212 r. wybrany biskupem kra kowskim, w 1217 wstąpił do zakonu Cystersów w Jędrzejowie gdzie zmarł w roku 1223. Rzadkie.

Kup abonament Wykup abonament, aby zobaczyć więcej informacji