wymiary: 64 x 93 cm,
olej, płótno
Obraz przedstawia dwóch eleganckich panów o szlachetnej powierzchowności, przedstawionych na tle pejzażu " szmaragdowej łąki i złocistych jesiennych liści z pasmem lasu i skrawkiem błękitnego nieba. W głębi, za nimi widać sylwetkę mężczyzny w kajdanach, który prowadząc za uzdę uskrzydlonego Pegaza, zmierza ku "wdzięcznej, tanecznej postaci kobiety w rozwianych szatach".
"Obraz namalowany jest lekko, szerokim położeniem plamy barwnej /.../ Ciepły ton i lekkość barw pierwszego planu, w połączeniu z intensywniejszym kolorem tła, tworzą bardzo dekoracyjną kompozycję. /.../ Podkreślić należy bardzo dobrą klasę malarską tego płótna, a także emanujący zeń sugestywny nastrój " rezultat połączenia pogłębionego psychologicznego wyrazu portretu z dekoracyjnym i symbolicznym tłem pejzażowym".
Trudno jednoznacznie rozstrzygnąć kim są bohaterowie tego obrazu, choć " "zważywszy wyraz ich twarzy i elegancję stroju, bez wątpienia obaj należą do elity społecznej, zapewne do warstwy krakowskiej inteligencji". Wedle opisu na dawnej fotografii ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie (negatyw 97946) mogliby to być profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego - doktor nauk medycznych Przemysław Pieniążek (1850-1916) oraz historyk Franciszek Bujak (1875-1953). Pojedyncze portrety obu profesorów malował Malczewski w roku 1906, ich porównanie z naszym portretem budzi jednak wątpliwości, nie pozwalając na ostateczną identyfikację modeli. Obraz powstał zapewne w roku 1906.
Według ekspertyzy pani dr Agnieszki Ławniczakowej z 1 grudnia 2001)