Autor dzieła, z którego pochodzi oferowany miedzioryt, André Thevet (1516-1590) był niezwykle barwną postacią: był zakonnikiem, pisarzem i podróżnikiem francuskim. Zainteresował się nim Franciszek I król Francji oraz dwa arystokratyczne rody Francji: La Rochefoucauld i Gwizjusze. Na ich zlecenia młodziutki André Thevet podróżuje po Italii w różnorakich misjach zlecanych przez możnych protektorów. W Placencji wiąże się z kardynałem Janem z Lotaryngii i w 1549 r. dzięki wydanym mu przez kardynała na ten cel funduszom udaje się na Bliski Wschód. Zwiedza Kretę (ówczesną Kandię) i wyspy Morza Egejskiego. Spędza rok w Stambule, gdzie pełni jak się przypuszcza rolę francuskiego szpiega. W 1552 r. opuszcza Stambuł i wyrusza do Egiptu i Palestyny. Po powrocie do Francji w 1554 publikuje swoje wspomnienia pod tytułem Cosmographie du Levant. Opisuje w nim (jak się przypuszcza piórem najemnego literata - François de Belleforest), ciekawostki archeologiczne, botaniczne i zoologiczne, które spotkał na swojej drodze od Wenecji do Ziemi Świętej. Niemal natychmiast po ukazaniu się tej kosmografii zostaje kapelanem wyprawy wiceadmirała Villegagnon, który udawał się do Ameryki Południowej w celu kolonizacji Brazylii, skąd przywozi wiele okazów zwierząt, roślin, minerałów oraz ceramiki i broni tamtejszych Indian. Ponieważ jednak rozchorował się poważnie w czasie przeprawy przez Atlantyk, kapelan nie mógł zejść na ląd i jego relacja z podróży: Les Singularités de la France antarctique (opublikowana w 1557 r.) oparta była na wątpliwych nieraz relacjach marynarzy. Obok bałamutnych zasłyszanych przez marynarzy w szynkowniach opowieści, księga ta zawiera po raz pierwszy opublikowane opisy manioku, ananasa, orzeszków arachidowych. Opisuje też wielką papugę ara, leniwca i tapira. Praca zawiera również pierwsze szczegółowe opisy hodowli tytoniu i pobudzających właściwości nikotyny, substancji, której naukowa nazwa wywodzi się od nazwiska drugiego francuskiego badacza tych regionów (Jean Nicot). André Thevet jako historiograf w 1584 r. publikuje Les vrais portraits et vies des hommes illustres w ośmiu tomach. Zostaje kapelanem Katarzyny Medycejskiej, dzięki której otrzymuje wreszcie nominację na historiografa i kosmografa królewskiego dworu francuskiego.
Stan bardzo dobry. Rzadkie.
Portret kardynała i humanisty polskiego, biskupa warmińskiego Stanisława Hozjusza (1504-1579) z współczesnego mu dzieła francuskiego humanisty i przyrodnika André Theveta "Les vrais portraits et vies des hommes illustres". Paris (Paryż) 1584, t. III, s. 168-169. Miedzioryt, 18 x 14,5 cm.
Kup abonament Wykup abonament, aby zobaczyć więcej informacjiAutor dzieła, z którego pochodzi oferowany miedzioryt, André Thevet (1516-1590) był niezwykle barwną postacią: był zakonnikiem, pisarzem i podróżnikiem francuskim. Zainteresował się nim Franciszek I król Francji oraz dwa arystokratyczne rody Francji: La Rochefoucauld i Gwizjusze. Na ich zlecenia młodziutki André Thevet podróżuje po Italii w różnorakich misjach zlecanych przez możnych protektorów. W Placencji wiąże się z kardynałem Janem z Lotaryngii i w 1549 r. dzięki wydanym mu przez kardynała na ten cel funduszom udaje się na Bliski Wschód. Zwiedza Kretę (ówczesną Kandię) i wyspy Morza Egejskiego. Spędza rok w Stambule, gdzie pełni jak się przypuszcza rolę francuskiego szpiega. W 1552 r. opuszcza Stambuł i wyrusza do Egiptu i Palestyny. Po powrocie do Francji w 1554 publikuje swoje wspomnienia pod tytułem Cosmographie du Levant. Opisuje w nim (jak się przypuszcza piórem najemnego literata - François de Belleforest), ciekawostki archeologiczne, botaniczne i zoologiczne, które spotkał na swojej drodze od Wenecji do Ziemi Świętej. Niemal natychmiast po ukazaniu się tej kosmografii zostaje kapelanem wyprawy wiceadmirała Villegagnon, który udawał się do Ameryki Południowej w celu kolonizacji Brazylii, skąd przywozi wiele okazów zwierząt, roślin, minerałów oraz ceramiki i broni tamtejszych Indian. Ponieważ jednak rozchorował się poważnie w czasie przeprawy przez Atlantyk, kapelan nie mógł zejść na ląd i jego relacja z podróży: Les Singularités de la France antarctique (opublikowana w 1557 r.) oparta była na wątpliwych nieraz relacjach marynarzy. Obok bałamutnych zasłyszanych przez marynarzy w szynkowniach opowieści, księga ta zawiera po raz pierwszy opublikowane opisy manioku, ananasa, orzeszków arachidowych. Opisuje też wielką papugę ara, leniwca i tapira. Praca zawiera również pierwsze szczegółowe opisy hodowli tytoniu i pobudzających właściwości nikotyny, substancji, której naukowa nazwa wywodzi się od nazwiska drugiego francuskiego badacza tych regionów (Jean Nicot). André Thevet jako historiograf w 1584 r. publikuje Les vrais portraits et vies des hommes illustres w ośmiu tomach. Zostaje kapelanem Katarzyny Medycejskiej, dzięki której otrzymuje wreszcie nominację na historiografa i kosmografa królewskiego dworu francuskiego.
Stan bardzo dobry. Rzadkie.