wymiary: 47.8 x 21.5 cm,
olej, płótno
obraz sygnowany l.d.: A. Wierusz-Kowalski
Na odwrocie płótna stempel: GALLERY OF FINE ARTS | MUNICH
Motywy huculskie - tak popularne w późniejszym malarstwie Axentowicza, Jarockiego, Sichulskiego czy Pautscha - w obrazach Wierusza-Kowalskiego pojawiły się już w latach 80. XIX w. Artysta namalował wówczas szereg obrazów przedstawiających Hucułów ruszających konno na polowania czy powracających ze zdobyczą (Wyprawa na niedźwiedzia). Obrazów z tej serii znamy niewiele i to najczęściej tylko z dawnych ilustracji. Tym ciekawszy wydaje się więc prezentowany tu obraz, skromniejsze, odmienne kompozycyjnie przedstawienie motywu z Hucułów na polowaniu, dzieła znanego z reprodukcji w „Tygodniku Ilustrowanym“ w 1889 r.
Obraz określany był tytułem Czerkiesi, jednak porównanie go z innymi obrazami artysty, w tym ze wzmiankowaną wyżej reprodukcją, pozwala na sprostowanie tego błędu i właściwe określenie przedstawionego motywu.
Porównaj reprodukcje:
- „Tygodnik Ilustrowany“ 1889, I pólrocze, nr 363, il. s. 392;
- H. P. Bühler, Jäger, Kosaken und polnische Reiter. Josef von Brandt Alfred von Wierusz-Kowalski, Franz Roubaud und der Münchner Polenkreis, Hildesheim - Zürich - New York 1993, il. 1 (Huzulenjäger);
- H. P. Bühler, Józef Brandt, Alfred Wierusz-Kowalski i inni, Warszawa 1998, il. 1 (tu błędnie: Kaukaski myśliwy);
- E. Ptaszyńska, Obrazy w drewnie żłobione. Twórczość Alfreda Wierusza-Kowalskiego w drzeworytach, Suwałki 2009, il. 41, 42.