W skład zestawu wchodzą 34 fot., wśród nich: fot. z Borysławia: 1) dom z ogrodem zamieszkały przez zarząd przedsiębiorstwa; 2) dom jednego z pracowników przemysłu naftowego (na verso opis: Maison de…); 3) zdjęcie Cohina i Sokołowskiego; fot. z miejscowości Hubicze (ta gmina podmiejska została włączona Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 20 V 1930 r. do gminy miejskiej Borysław): 4) brama wjazdowa do zakładów w Hubiczach, nad nią napis: J. M. WATERKEYN (Joseph Maria Waterkeyn z Antwerpi); 5) kolejne zdjęcie tej samej bramy, z której wyjeżdża powóz właściciela szybu; 6) powóz właściciela szybu (zbliżenie); 7) wóz konny w drodze z Hubicz do Borysławia; fot. z Tustanowic (obecnie dzielnica Borysławia): 8) pochylony szyb naftowy Henryk K 2; 9) szyb naftowy Henryk 1; 10) szyb naftowy Teodora Wanda; 11) dolna część szybu naftowego Teodora Wanda; 12) szyb naftowy Bilew; 13) powóz na tle szybów w Tustanowicach; 14) niewielka cerkiew; fot. z Drohobycza (miasto zaczęło się szybciej rozwijać w końcu XIX w. w związku z eksploatacją złóż ropy naftowej): 15) grupa kobiet z apteką w tle; fot. z Krosna (miejscowości, której znaczenie wzrosło w 1905 r. w związku z uruchomieniem Zakładów Rafinerii Ropy Naftowej; obecnie w województwie podkarpackim): 16) dom i szyb naftowy Olga; 17-23) sceny z targu: stragan, mężczyzna z czosnkiem, grupa kobiet i ortodoksyjny Żyd, dwaj chasydzi (Galicja Wschodnia to kraina stanowiąca mozaikę grup etnicznych i religijnych, do wybuchu II wojny światowej istniało tam wiele społeczności ortodoksyjnych Żydów), dwóch brodatych mężczyzn w charakterystycznych czapkach, trzej ortodoksyjni Żydzi z charakterystycznymi nakryciami głowy, centrum Krosna: liczni przechodnie); 24-25) rodzina cygańska na wozie (na verso napis: Familie de Boheniens); 26) dworzec kolejowy; 27-30) zimowy spacer członków zarządu w tym Burzyńskiego i Hakiela (nad rzeką Lubatówką, jazda na sankach, sanki wykoleiły się; zdjęcie w zimowej scenerii); 31) spacer latem Hakiela i Władysława Burzyńskiego (w oddali widać dzwonnicę); 32) widok z okolic Krosna w oddali widać niewielką budowlę sakralną; 33) gospodyni Benedicta w pokoju siedziby zarządu; fot. z Sokołowa Małopolskiego (powiat rzeszowski): 34) chłopiec na tle budynku.
Zestaw 34 fot. wykonanych w latach 1910-1911 w Borysławsko-Drohobyckim Zagłębiu Naftowym i Krośnie; fot. pokazują rozwój przemysłu wydobycia ropy naftowej, a także życie codzienne na terenie Wschodniej Galicji; fot. w sepii, każda podklejona arkuszem papieru i opisana na verso, st. db., zabrudzenia; wymiary fot.: ok. 85x77 mm; BARDZO RZADKIE!
Kup abonament Wykup abonament, aby zobaczyć więcej informacjiW skład zestawu wchodzą 34 fot., wśród nich: fot. z Borysławia: 1) dom z ogrodem zamieszkały przez zarząd przedsiębiorstwa; 2) dom jednego z pracowników przemysłu naftowego (na verso opis: Maison de…); 3) zdjęcie Cohina i Sokołowskiego; fot. z miejscowości Hubicze (ta gmina podmiejska została włączona Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 20 V 1930 r. do gminy miejskiej Borysław): 4) brama wjazdowa do zakładów w Hubiczach, nad nią napis: J. M. WATERKEYN (Joseph Maria Waterkeyn z Antwerpi); 5) kolejne zdjęcie tej samej bramy, z której wyjeżdża powóz właściciela szybu; 6) powóz właściciela szybu (zbliżenie); 7) wóz konny w drodze z Hubicz do Borysławia; fot. z Tustanowic (obecnie dzielnica Borysławia): 8) pochylony szyb naftowy Henryk K 2; 9) szyb naftowy Henryk 1; 10) szyb naftowy Teodora Wanda; 11) dolna część szybu naftowego Teodora Wanda; 12) szyb naftowy Bilew; 13) powóz na tle szybów w Tustanowicach; 14) niewielka cerkiew; fot. z Drohobycza (miasto zaczęło się szybciej rozwijać w końcu XIX w. w związku z eksploatacją złóż ropy naftowej): 15) grupa kobiet z apteką w tle; fot. z Krosna (miejscowości, której znaczenie wzrosło w 1905 r. w związku z uruchomieniem Zakładów Rafinerii Ropy Naftowej; obecnie w województwie podkarpackim): 16) dom i szyb naftowy Olga; 17-23) sceny z targu: stragan, mężczyzna z czosnkiem, grupa kobiet i ortodoksyjny Żyd, dwaj chasydzi (Galicja Wschodnia to kraina stanowiąca mozaikę grup etnicznych i religijnych, do wybuchu II wojny światowej istniało tam wiele społeczności ortodoksyjnych Żydów), dwóch brodatych mężczyzn w charakterystycznych czapkach, trzej ortodoksyjni Żydzi z charakterystycznymi nakryciami głowy, centrum Krosna: liczni przechodnie); 24-25) rodzina cygańska na wozie (na verso napis: Familie de Boheniens); 26) dworzec kolejowy; 27-30) zimowy spacer członków zarządu w tym Burzyńskiego i Hakiela (nad rzeką Lubatówką, jazda na sankach, sanki wykoleiły się; zdjęcie w zimowej scenerii); 31) spacer latem Hakiela i Władysława Burzyńskiego (w oddali widać dzwonnicę); 32) widok z okolic Krosna w oddali widać niewielką budowlę sakralną; 33) gospodyni Benedicta w pokoju siedziby zarządu; fot. z Sokołowa Małopolskiego (powiat rzeszowski): 34) chłopiec na tle budynku.