Przetłok bromolejowy jest to technika tworzenia obrazów fotograficznych, rozwinięcie bromoleju, zaliczana do technik chromianowych pośrednich. Polega ona na tym, iż odbieloną i zgarbowaną odbitkę srebrową pokrywa się farbą olejną (tak jak w bromoleju) z tym, że w następnym etapie niewyschnięty jeszcze obraz przenoszony jest na inny papier za pomocą pras do technik graficznych. Technika, zaliczana do "szlachetnych technik fotograficznych" stosowana była m.in. przez Jana Bułhaka, Tadeusza Cypriana i Bolesław Gardulskiego.
przetłok, papier, 26 x 22 cm (w świetle passepartout); sygn. i dat. p.d.: KS 1929; egzemplarz autorski, nakład: 1/1, vintage print
Kup abonament Wykup abonament, aby zobaczyć więcej informacjiPrzetłok bromolejowy jest to technika tworzenia obrazów fotograficznych, rozwinięcie bromoleju, zaliczana do technik chromianowych pośrednich. Polega ona na tym, iż odbieloną i zgarbowaną odbitkę srebrową pokrywa się farbą olejną (tak jak w bromoleju) z tym, że w następnym etapie niewyschnięty jeszcze obraz przenoszony jest na inny papier za pomocą pras do technik graficznych. Technika, zaliczana do "szlachetnych technik fotograficznych" stosowana była m.in. przez Jana Bułhaka, Tadeusza Cypriana i Bolesław Gardulskiego.